Spánok=základný kameň zdravia
V článku z pred niekoľkých týždňov sme rozoberali, aký vplyv má výživa na spánok. V tomto článku sa budeme zaoberať spánkom ako takým. Základný kameň dobrého dňa, zdravého tela aj mysle, dobrej regenerácie, správneho metabolizmu a iných benefitov prospešných pre naše zdravie. Vedci sa už dlhé roky zaoberajú spánkom a jeho vplyvom na náš každodenný život a jeho prínos a na druhej strane aj tým čo sa deje ak ho mám nedostatok. Odporúčame Vám, opäť si prečítať náš článok Lepšia výživa=lepší spánok a tak si spojiť niektoré dôležité fakty.
Vo väčšine vedeckých štúdií je odporúčané spávať 7-9 hodín počas noci ale i toto sa môže líšiť v závislosti od mnohých faktorov a celkovo by malo byť vaším cieľom to aby ste sa počas noci cítili bdelý a plný energie. Bez ohľadu na to akú prácu vykonávate, koľko povinností máte, etc., je spánok nevyhnutný pre vaše zdravie a ak váš život je zaneprázdnený tak spánok býva väčšinou jedna z prvých vecí, ktorá je zanedbávaná alebo obetovaná na úkor iných vecí. Samozrejme, nie každý má podmienky na úplne dokonalý spánok a spánkovú rutinu, ale i pomedzi všetky povinnosti je potrebné si priorizovať spánok, pretože vie veľmi ovplyvniť a rozladiť vaše fyzické i psychické zdravie.
To, že má človek spať 8 hodín, je skôr mýtom a v skutočnosti to nie ja tak, ale podľa Americkej akadémie spánkovej medicíny musia zdraví dospelí spať pravidelne najmä 7 a maximálne 9 hodín v noci pre optimálne zdravie. Tieto odporúčania pochádzajú z rôznych štúdií zameraných na kvalitu spánku a na to koľko ho človek potrebuje. Vo veľa prípadoch sa zistilo, že nie každému vyhovuje 7-9 hodinový spánok. Každý má iné potreby. Niekto potrebuje daných 8 hodín spánku, inak nevie fungovať na ďalší deň a na druhej strane niekomu postačuje spať aj 5-6 hodín každú noc a vôbec necíti únavu.
Spánok a zdravie
Definícia dobrého spánku zahŕňa čas, počas ktorých spíte prirodzene bez rušivých vplyvov aby ste sa prebudili oddýchnutí. Kvalita spánku a spánkový režim sú podľa odborníkov dôležitými faktormi pre vaše celkové zdravie.
Počas spánku telo prechádza štyrmi rôznymi fázami- fáza 1 NREM- N1- 5-10 minút– čas medzi, bdením a zaspávaním, fáza 2 NREM- N2- 20 minút– telesná teplota sa pomaly znižuje a pulz sa spomaľuje, fáza 3 NREM- N3- hlboký spánok– nastáva uvoľnenie svalstva, krvný tlak a dýchanie sa spomaľuje a fáza 4 REM– mozog začne byť aktívny, telo je zrelaxované a prichádzajú sny. Narušením cyklov sa môže stať, že sa spánková kvalita zhorší a časom to môže viesť k spánkovej deprivácii a na druhej strane ak človek trpí, nespavosťou, spánkovým apnoe, stresom a inými zdravotnými obmedzeniami môže nastať porucha spánku a tým aj jeho kvalita.
Spánok je dôležitý pre každý systém v našom tele a jeho nedostatok spôsobuje rôzne problémy. Po nedostatočnom spánku môže nastať zníženie kognitívnych funkcií, zníženie reflexov a reakcií, oslabenie pamäti, sťažené rozhodovanie sa, nemožnosť sústrediť sa a okrem toho, že prichádza únava si môžete na sebe všimnúť aj to, že sa vám často menia nálady. Z dlhodobého hľadiska spôsobuje chronická nespavosť zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení, ako je srdcová nedostatočnosť, srdcový infarkt a náhla cievna mozgová príhoda. Štúdie preukázali, že u ľudí, ktorí pravidelne spávajú 6 a menej hodín počas noci sa prejavil ako nežiadúci faktor vysoký krvný tlak, mnohé obličkové ochorenia, cukrovka a taktiež znížená imunita a metabolizmus, ale aj niektoré psychické problémy.
Ak teda máte kvalitný a dostatočný spánok je pravdepodobné, že sa niektorým ochoreniam v budúcnosti vyhnete a tým zvýšite aj kvalitu svojho zdravia. Prevencia chorôb a zotavovanie sa z choroby prebieha ľahšie ak dobre spíte, pretože počas spánku vaše telo produkuje cytokíny, čo sú hormóny, ktoré nápomocné imunitnému systému pri boji proti infekciám.
Redukovanie hmotnosti kvalitným spánkom
Ak ste sa rozhodli redukovať svoju hmotnosť, spánok by mal zohrávať veľmi dôležitú úlohu v tomto procese. Jedna spoločná hypotéza o spojení medzi hmotnosťou a spánkom sa týka toho, ako spánok ovplyvňuje chuť do jedla. Nedostatok spánku môže ovplyvniť reguláciu neurotransmiterov v tele, čo sú grehlín, ktorý podporuje hlad a leptín, ktorý prispieva k pocitu sýtosti. V jednej štúdií zisťovali vplyv týchto neurotansmiterov a muži, ktorí spali 4 hodiny mali zvýšení grehlín a znížený leptín v porovnaní s tými, ktorí spali 10 hodín. Takáto nerovnováha teda môže viesť k zvýšeniu chuti do jedla a zníženiu pocitu plnosti u ľudí, ktorích kvalita spánku je nedostatočná. Tak isto aj vyberanie a priorizovanie potravín po nedostatočnom spánku je ovplyvnená a tieto osoby majú tendenciu si vyberať potraviny s vysokým obsahom kalórií, sacharidov, cukrov a tým pádom je u týchto ľudí zvýšená možnosť priberania a niekedy až riziko obezity.
Samotný spánok nezvyšuje metabolizmus, ale práve počas neho sa zníži asi o 15%, pričom najnižšiu úroveň dosiahne ráno. Niektoré štúdia dokázali, že spánková deprivácia vedie k metabolickej dysregulácii a nekvalitný spánok sa spája so zvýšeným oxidačným stresom, intoleranciou glukózy a inzulínovou rezistenciou a tým, že človek viac času trávi bdením, zvyšuje svoju príležitosť na jedenie a menej spánku naruší cirkadiánne rytmy, čo vedie k priberaniu hmotnosti. Navýšenie hmotnosti alebo v niektorých prípadoch aj obezita, môže tak isto viesť k niektorým zdravotným problémom, ktoré prispievajú k zhoršeniu spánku a človek sa len točí v jednom kruhu.
Dôležitosť a účinku spánku na tréning
Kvalitný spánok zaručuje, že váš mozog bude pripravený do nového dňa oddýchnutí a ľahšie si budete zapamätávať veci, učiť sa, sústrediť sa, vytvárať nové veci.
Ako sme už spomínali vyššie spánok ovplyvňuje redukovanie hmotnosti a taktiež má dosah aj na váš výkon pri tréningu a fyzickej záťaži. Tak isto výskumy preukázali, že dostatočný spánok zlepšuje jemné motorické zručnosti, reakčný čas, svalovú silu a vytrvalosť a človek je schopný riešiť problémy. Naopak nedostatok spánku vedie k zníženej motivácií a disciplíne a riziko zranenia je vyššie.
Po fyzickej námahe je dôležitá regenerácia a spánok je jednou z možností. Bunky a tkanivá sa regenerujú a spánkové fázy, ktoré menia srdcovú frekvenciu (pulzy) a dýchanie počas noci podporujú kardiovaskulárne zdravie. Tým že dostatočne spíte, zlepšujete metabolizmus glukózy, čo vedie k zvýšeniu energie a lepšej nálade.
Štúdie zo Stanfordskej univerzity našli niekoľko pozitívnych výsledkov u športovcov, ktorím predĺžili spánok na 10 hodín. Napríklad hráči basketbalu bežali rýchlejšie v šprintoch a ich streľba sa zlepšila minimálne o 9% a napríklad ďalej plavci zlepšili svoj výkon reakčných časov pri potápačských blokoch, ktoré boli rýchlejšie, zlepšili sa aj časy otáčania a zvýšili sa údery kopom. Všetci športovci taktiež hlásili zlepšenie nálad, menšiu ospalosť a únavu počas dňa a zlepšenie fyzickej a psychickej pohody.
Podporiť spánok pre lepší výkon počas tréningu, môžete rôznymi spôsobmi. Pred spánkom sa vyhnite kofeínu a alkoholu, držte sa ďalej od elektroniky- modré svetlo, ktoré tieto zariadenia vyžarujú môžu ovplyvňovať vás cirkadánny rytmus, vyhýbajte sa pretrénovaniu a trénovaniu neskoro večer.
Čo si treba odniesť?
– kvalitný a dostatočný spánok slúži ako prevencia pred mnohými ochoreniami
– ak sa snažíte redukovať hmotnosť, nezabudnite do svojich priorít zahŕnúť aj kvalitný spánok
– pre dobrý výkon počas tréningu je spánok dôležitý
– ak budete mať pravidlene nedostatočný spánok, postupom času sa to prejaví na fyzickom, psyhickom zdraví
– nie len správna technika a strečing sú prevenciou pred zraneniami, ale tak isto aj kvalitný tréning
ZDROJE:
https://www.verywellhealth.com/the-four-stages-of-sleep-2795920
https://www.sleepfoundation.org/stages-of-sleep
https://www.today.com/health/sleep/is-8-hours-of-sleep-enough-rcna120635
https://www.healthline.com/nutrition/how-much-sleep-you-need#TOC_TITLE_HDR_4
https://www.sleepfoundation.org/physical-health/weight-loss-and-sleep
https://www.sleepfoundation.org/physical-activity/athletic-performance-and-sleep
Tím TransformPro
„Transform“ znamená oveľa viac ako len fyzické a estetické zmeny, ale aj zlepšenie mentálneho zdravia, osobného rozvoja a edukácie. Našim cieľom je odborná pomoc a podpora na vašej ceste za zdravším, lepším a silnejším JA.
Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať
Vplyv pôstu na zdravie
Určite každý z nás si prešiel už niekedy nejakým pôstom. Mnohé štúdia poukazujú na to, ako je pôst dobrý pre naše celkové zdravie.
Zoznámte sa, časť prvá. Kortizol, hormón stresu
Možno ste videli rozprávku V hlave, kde sú vyobrazené naše pocity ako je radosť, hnev smútok, strach, nechuť a iné a každý jeden pocit je znázornený ako postavička, ktorá ovláda reakcie človeka v rôznych situáciach.
Dôležitosť mobility
Definuje sa ako schopnosť cieľavedome sa pohybovať počas dňa. Zahŕňa všetky zručnosti potrebné pre každodenný život ako fyzickú výdrž, silu, rovnováhu, koordináciu a rozsah pohybu.