jún 26, 2024 | Tréning

Dôležitosť mobility

             Definuje sa ako schopnosť hýbať sa a cieľavedome sa pohybovať počas dňa. Zahŕňa všetky zručnosti potrebné pre každodenný život ako fyzickú výdrž, silu, rovnováhu, koordináciu a rozsah pohybu. Jej dôležitosť je potrebná pri každej činnosti počas dňa pri vstávaní z postele, sprchovaní, chodení po schodoch, pri nastúpení a vystúpení z auta, nosení nákupu a iných pohyboch. Taktiež nám pomáha predchádzať pádom a zraneniam a umožňuje starším ľuďom žiť samostatne bez pomoci. Väčšinou trávime svoj deň tým, že sa ani nezamýšľame čo naše telo dokáže spraviť. Ak však ich začneme strácať kvôli zdravotným problémom alebo veku a fyzickému úpadku začíname viac chápať dôležitosť pohybu a mobility, najmä pre seniorov.
              Mobilita kombinuje pohybové cvičenia, ktoré zväčšujú rozsah pohybov, ktoré môže vaše telo vykonávať. Patrí sem pružnosť, rovnováha, ohybnosť ale aj pevnosť.
             Pri pravidelnom precvičovaní mobility a maximalizovaní pohyblivosti našich kĺbov, naučíte vaše kĺby ako znášať záťaž v zraniteľných alebo extrémnych polohách či pohyboch. Zvyčajne naše telá utrpia zranenia pri vykonávaní pohybu, ktorý je mimo „komfortnej“ zóny nášho tela.
             Zlepšením mobility v jednej časti tela môže pomôcť znížiť riziko zranenia v inej oblasti, pretože žiadny kĺb v tele nie je výlučne pohyblivý alebo stabilný, ale má kombináciu oboch. Niektoré kĺby potrebujú väčšiu pohyblivosť ako bedrá a ramená a na druhú stranu niektoré potrebujú väčšiu stabilitu a to sú kolená a kríže.

Typológia postavy
             Najvhodnejším časom na vykonávanie mobility je na začiatku tréningu, čo vám pomôže zvýšiť flexibilitu a funkčnú stabilitu, predísť zraneniam a taktiež napomáha aj správnemu držaniu tela. Na zahriatie je vhodných 4-6 cvikov na mobilitu kedy sa snažíte zapojiť všetky kĺbové spojenia tela a každý pohyb zopakujete minimálne 10x po 3 série.
             Pri trénovaní mobility je dôležitá trpezlivosť, čas a dôslednosť. Čím častejšie a pravidelnejšie ju budete vykonávať tým lepšie budú výsledky. Ako pri každom cvičení tak aj pri cvičení mobility je dôležitá forma a kontrola nad pohybmi. Na začiatku je oveľa lepšie vykonávať malý rozsah pohybu, ale vykonávať cvičenie správne. Ak počas vykonávania cvikov na mobilitu ucítite bolesť zastavte, na chvíľu uvoľnite kĺby a svalstvo a opäť sa pokúste vykonať daný pohyb. Postupujte v daných cvikoch pomaly a pomaly aj pridávajte záťaž, série aj intenzitu pohybu.
             Cviky si môžete rozdeliť podľa partií a kĺbových spojení a taktiež aj podľa toho akú časť tela idete precvičovať počas tréningu. Na internete nájdete mnoho videí a článkov, ktoré odkazujú na niekoľko základných cvikov ale aj cvikov pre pokročilých. Pre niektorých ľudí je vhodné začať cvičiť s trénerom. 

             Cviky na mobilitu nie sú ťažké na vykonávanie, ale ako pri každom cviku aj pri mobilite môžete vykonávať techniku zle a privodiť si zranenie.
             Precvičovanie mobility zahŕňa rôzne typy cvičení, ktoré človek môže vykonávať aby zabezpečil, že ich kĺbové spojenia a iné telesné systémy sa posilnia v pohyblivosti a udržia vaše telo flexibilné a zdravé.

Trénovanie a výživa

Čo si treba odniesť?

– precvičovanie mobility vám pomôže predchádzať zraneniam, zlepší sa vám stabilita, flexibilita, ale aj možnosť robiť vaše každodenné pohyby bez problémov
– cvičením mobility zaručíte, že v starobe vám nebudú robiť problémy základné úkony
– vhodným časom na precvičovanie mobility je pred trénignom
– nezabúdajte na správnu techniku a formu, poprípade sa opýtajte o radu svojho trénera

Tím TransformPro

„Transform“ znamená oveľa viac ako len fyzické a estetické zmeny, ale aj zlepšenie mentálneho zdravia, osobného rozvoja a edukácie. Našim cieľom je odborná pomoc a podpora na vašej ceste za zdravším, lepším a silnejším JA.

Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Vplyv pôstu na zdravie

Vplyv pôstu na zdravie

Určite každý z nás si prešiel už niekedy nejakým pôstom. Mnohé štúdia poukazujú na to, ako je pôst dobrý pre naše celkové zdravie.

Zoznámte sa, časť prvá. Kortizol, hormón stresu

Zoznámte sa, časť prvá. Kortizol, hormón stresu

Možno ste videli rozprávku V hlave, kde sú vyobrazené naše pocity ako je radosť, hnev smútok, strach, nechuť a iné a každý jeden pocit je znázornený ako postavička, ktorá ovláda reakcie človeka v rôznych situáciach.

Kreatín- skvelý doplnok výživy, základné poznatky

Kreatín- skvelý doplnok výživy, základné poznatky

Mnohý poznajú tento doplnok len pre jeho účinky na zvýšenie sily a výkonu v posilňovni a takisto pomáha pri budovaní svalov, ale veľký počet ľudí nevie aké má ďalšie benefity pre naše zdravie ako celok.