júl 10, 2024 | Zdravý životný štýl

Zoznámte sa, časť prvá. Kortizol, hormón stresu

         Možno ste videli rozprávku V hlave, kde sú vyobrazené naše pocity ako je radosť, hnev smútok, strach, nechuť a iné a každý jeden pocit je znázornený ako postavička, ktorá ovláda reakcie človeka v rôznych situáciach. Takto podobne si môžeme predstaviť aj naše hormóny, ktoré nás takisto ovplyvňujú pri rôznych situáciach a vplyvoch.
         Jedným takým hormónom je aj kortizol. Je to glukokortikoidný hormón, ktorý produkujú a uvoľňujú nadobličky. Pomáha regulovať reakciu tela na stres, dopomáha kontrolovať spotrebu tukov, bielkovín a sacharidov v tele, potlačuje zápal, reguluje krvný tlak a cukor v krvi a pomáha kontrolovať váš cyklus spánku a bdenia.
         Je všeobecne známy ako „stresový hormón“ ‚, ale samozrejme ovplyvňuje viacero funkcií v tele, ako sme spomínali vyššie. Z biologického hľadiska poznáme viacero druhov stresu. Je to napríklad akútny stres, ktorý sa prejavuje v krátkom čase v náhlom nebezpečenstve, ďalej je to chronický stres, ktorý je pri pretrvávajúcich situáciach, ktoré spôsobujú frustráciu alebo úzkosť a traumatický stres, ktorý nastáva, keď zažijete život ohrozujúcu udalosť, ktorá väčšinou vyvoláva strach a pocit bezmocnosti.

Typológia postavy

         Ak je stres nahromadený a človek ho prežíva neustále, je pod stresom, jeho telo reaguje uvoľnením hormónov, ktoré spúšťajú reakciu „bojuj alebo uteč“ a odvádzajú prietok krvi z tráviaceho traktu smerom k svalom a orgánom, ktoré sú nevyhnutné pre okamžité prežitie a dôsledkom toho sa tráviace procesy spomaľujú. Kortizol dočasne zvyšuje hladinu cukor v krvi a tým pádom má človek viac energie, ktorú potrebuje na zvládnutie stresu a ak sa hrozba, či stres ukľudní hladina sa vráti do normálu. Ale ak človek prežíva chronický stres, jeho telo nemá šancu zotaviť sa.
          Mnoho ľudí, sa zaoberá tým, či má stres vplyv aj pri ich chudnutí, či tvarovaní postavy. Odpoveď znie, že áno. Ide hlavne o skupinu ľudí, ktorý zažívajú chronický stres, kedy zažíva telo nadmernú expozíciu kortizolu, ktorý je významným stimulantom chuti do jedla. Štúdia z roku 2015 ukázala, že naše telo v strese metabolizuje pomalšie. Ľudia s dlhodobým stresom zažívajú silné chute na tučné a sladké jedlá v snahe kontrolovať hladinu cukru v krvi. Ak je vysoká hladina kortizolu môže to zasahovať do toho, ako telo vytvára iné hormóny a to vrátane hormónu uvoľňujúceho kortikotropín, ktorý pomáha regulovať chuť do jedla, takže nízke hladiny môžu viesť k tomu, že človek bude jesť viac ako zvyčajne.

          Ak ste zhodnotili, že sami žijete pod stresom, alebo viete, že niekto z vášho okolia tak žije a má to veľký vplyv na jeho zdravie, nezúfajte. Existuje mnoho rád a typov, ako redukovať stres, alebo sa ho úplne zbaviť:

  • každodenný pohyb, alebo cvičenie viac ako 20 minút
  • dychové cvičenia
  • meditácia
  • vyhýbať sa privysokým dávkam kofeínu
  • hobby
  • zdravá strava
  • vyhýbanie sa nadbytočnému príjmu alkoholu a fajčeniu cigariet
  • pravidelný a dostatočný spánok
  • wellness
  • spoznať spúšťač stresu
  • čítanie kníh a počúvanie hudby
  • hovoriť nie veciam, ktoré prinášajú stres
  • nebáť sa poprosiť o pomoc
Trénovanie a výživa

Čo si treba odniesť?

– stresový hormón kortizol, môže zapríčinť to, že vaše chudnutie a rekompozícia postavy pôjde pomalšie
– dlhodobý stres ovplyvňuje zdravie ako celok
– ak je to možné stresu sa vyhýbajte, alebo sa ho pokúste aspoň regulovať
– z dlhodobého hľadiska, je chronický stres veľmi nebezpečný
– existuje veľké množstvo typov a rád, ako sa zbaviť stresu, len ich neprestávajte skúmať

Tím TransformPro

„Transform“ znamená oveľa viac ako len fyzické a estetické zmeny, ale aj zlepšenie mentálneho zdravia, osobného rozvoja a edukácie. Našim cieľom je odborná pomoc a podpora na vašej ceste za zdravším, lepším a silnejším JA.

Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Vplyv pôstu na zdravie

Vplyv pôstu na zdravie

Určite každý z nás si prešiel už niekedy nejakým pôstom. Mnohé štúdia poukazujú na to, ako je pôst dobrý pre naše celkové zdravie.

Dôležitosť mobility

Dôležitosť mobility

Definuje sa ako schopnosť cieľavedome sa pohybovať počas dňa. Zahŕňa všetky zručnosti potrebné pre každodenný život ako fyzickú výdrž, silu, rovnováhu, koordináciu a rozsah pohybu.