Grelín a leptín- hrdinovia a generáli
Hladný, sýty, hladný, sýty a dokola to isté. A kto za tým všetkým v našom tele stojí? Dnes vám predstavíme dva hormóny, ktoré v našom tele predstavujú nezameniteľnú úlohu a veda byť veľmi dobrými pomocníkmi pri dosahovaní našich cieľov, ale takisto nám vedia aj zaručiť balans v stravovaní.
Grelín
Tvorí sa v žalúdku a krvou putuje do mozgu a v oblasti hypotalamu ovplyvňuje centrum hladu a sýtosti. Signalizuje vášmu mozgu, že žalúdok je už prázdny a je čas sa najesť. Jeho hladina sa medzi jedlami zvyšuje a znižuje, keď je žalúdok plný.
Niektorý ho poznajú pod názvom „hormón hladu“ a jeho základné funkcie sú podporovať ukladanie tukov, stimuluje hypofýzu, aby uvoľnila rastové hormóny, tak isto stimuluje tráviaci systém, aby presúval potravu zo žalúdka cez tenké a hrubé črevo, prispieva ku kontrole uvoľňovania inzulínu a pri ochrane kardiovaskulárneho zdravia hrá významnú úlohu.
Ako každý hormón aj grelín vie mať svoje funkcie narušené následkom rôznych porúch prijímania potravy a inými stavmi, ktoré môžu ovplyvniť to či bude jeho hladina vysoká alebo nízka. Nízky grelín je väčšinou u ľudí, ktorých trápi obezita a niektoré štúdia sa domnievajú, že toto spojenie by mohlo znamenať, že ľudia s obezitou sú citlivejší na grelín a môžu sa cítiť hladnejší. S nízkym obsahom grelínu sú spojené aj niektoré ochorenia tráviaceho systému ako napríklad chronická gastritída, funkčná dyspepsia, infekcie alebo syndróm dráždivého čreva (IBS). Vysoký grelín je spôsobený tým ak ľudia obmedzujú kalorický príjem napríklad reštriktívnymi diétami. Taktiež sa spája s biologickými a genetickými stavmi ako sú mentálna anorexia, kachexia, celiakia, zápalové ochorenie čriev (IBD), ale aj Preder-Williho syndróm.
Pre zdravé udržanie hladiny daného hormónu sa odporúča udržovať si zdravú a stabilnú váhu a nevystavovať sa všelijakým nefunkčným diétam, pretože práve vtedy sa jeho hladina vie zvýšiť, uprednostňovať spánok, lebo ak je jeho nedostatok, telo si začne pýtať viac jedla vzhľadom na zvýšenú hladinu grelínu, zvýšiť svalovú hmotu, prijímaním dostatočného množstva bielkovín, pretože je známe, že vedia zasýtiť na dlhšiu dobu.
Leptín
Je hormón, ktorý uvoľňuje vaše tukové tkanivo a pomáha telu udržiavať normálnu telesnú hmotnosť a robí to reguláciou hladu vytváraním pocitu sýtosti a teda ho môžeme poznať aj pod názvom „hormón sýtosti“.
Podieľa sa na viacerých telesných procesoch vrátane metabolizmu, endokrinnej regulácie, imunitnej funkcie, energetickej homeostázy a reprodukčnej funkcie. Jeho hlavnou funkciou je pomôcť regulovať dlhodobú rovnováhu medzi príjmom potravy a spotrebou energie tela. Pomáha zabraňovať haldu a regulovať energetickú rovnováhu tak, aby telo nespustilo reakciu na hlad práve vtedy, keď nepotrebuje energiu v podobe kalórií. Pôsobí na mozgový kmeň a hypotalamus, aby hlad a energetická rovnováha boli regulované. Hladinu hladu a príjmu potravy neovplyvňuje od jedla k jedlu, ale pôsobí tak, že príjem potravy mení a výdaj energie kontrolu počas časového obdobia, ktoré je dlhšie, aby dopomohol udržiavať si optimálnu a normálnu telesnú hmotnosť.
Pri chudnutí má účinok taký, že s úbytkom telesnej tuku klesá jeho hladina, čo telu signalizuje, že je hladné. To vedie k stimulácií intenzívneho hladu a chuti do jedla, čo môže viesť k zvýšenej konzumácii jedla.
V niektorých prípadoch sa stáva, že človek zostane na leptín rezistentný čo môže byť spôsobené zápalom, zvýšené množstvo voľných mastných kyselín v krvnom obehu a aj vysoký leptín a zväčša sú tieto faktory zosilnené vplyvom obezity. Táto rezistencia vie byť jedným z dôvodov, prečo mnohé diéty neprinášajú dlhodobé chudnutie a ak ste rezistentný, chudnutie stále znižuje tukovú hmotu, čo opäť vedie k výraznejšiemu zníženiu hladín leptínu. Ak leptín klesá, môžete pociťovať hlad, zvýšenú chuť do jedla, zníženú motiváciu cvičiť, ale aj znížený bazálny metabolizmus. Toto väčšinou vedie k jo-jo efektu, pretože váš mozog si myslí, že hladujete a spúšťa rôzne účinné mechanizmy na opätovné získanie strateného telesného tuku.
Avšak stále nie je úplne jasné, ako sa dá leptínová rezistencia upraviť až zvrátiť, ale viacero výskumov navrhlo niekoľko riešení, ako napríklad vyhýbať sa spracovaným potravinám, ktoré vedia zvýšiť zápal čo vedie k zvýšeniu hladiny leptínu, prijímaním rozpustnej vlákniny, cvičením, ktoré vie stabilizovať hladinu hormónu a hlad, dbať na dostatočný spánok, znížiť príjem sacharidov (hlavne rafinovaných) a tak isto prijímaním dostatočného množstva bielkovín.
Ak chcete mať balans v hormónoch a jedení, môžete skúsiť týchto pár tipov: nastavte si dobrý pravidelný stravovací režim pretože vynechávanie jedál vedie k nárastu grelínu a prejedaniu sa, „pozorné jedenie“ (z angl. prekladu„mindful eating) čo znamená, že venujete pozornosť signálom hladu a sýtosti a vnímate to čo jete, obmedzenie cukru a vysoko spracovaných potravín, dostatočný spánok, minimalizovať stres, pravidelná fyzická aktivita, dostatočné množstvo pitia čistej vody, vyvážená a zdravá strava, dostatok makronutrientov (bielkoviny, sacharidy a tuky).
Čo si treba odniesť?
– pri obezite môže dôjsť k navýšeniu hladiny grelínu
– pri reštriktívnych ditétach sa hodnota leptínu znižuje
– zdravou stravou, pohybom, spánkom si udržujete zdravie hormónov
ZDROJE:
https://my.clevelandclinic.org/health/body/22804-ghrelin
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4049314/
https://www.healthline.com/nutrition/ghrelin#TOC_TITLE_HDR_4
https://www.medicalnewstoday.com/articles/ghrelin-all-about-the-hunger-hormone
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22446-leptin
Tím TransformPro
„Transform“ znamená oveľa viac ako len fyzické a estetické zmeny, ale aj zlepšenie mentálneho zdravia, osobného rozvoja a edukácie. Našim cieľom je odborná pomoc a podpora na vašej ceste za zdravším, lepším a silnejším JA.
Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať
Vplyv pôstu na zdravie
Určite každý z nás si prešiel už niekedy nejakým pôstom. Mnohé štúdia poukazujú na to, ako je pôst dobrý pre naše celkové zdravie.
Zoznámte sa, časť prvá. Kortizol, hormón stresu
Možno ste videli rozprávku V hlave, kde sú vyobrazené naše pocity ako je radosť, hnev smútok, strach, nechuť a iné a každý jeden pocit je znázornený ako postavička, ktorá ovláda reakcie človeka v rôznych situáciach.
Dôležitosť mobility
Definuje sa ako schopnosť cieľavedome sa pohybovať počas dňa. Zahŕňa všetky zručnosti potrebné pre každodenný život ako fyzickú výdrž, silu, rovnováhu, koordináciu a rozsah pohybu.