mar 20, 2024 | Tréning

Najčastejšie mýty vo svete športu a fitness

         Ak sa raz človek rozhodne, že chce začať cvičiť v posilňovni alebo vykonávať iný šport je vhodné aby si vopred našiel kvalifikovaného trénera, ktorý ho touto cestou prevedie, alebo aj preštudovať si informácie o správnych technikách, o faktoch, odporúčaniach, ale aj o tom čomu sa má vyhýbať a na čo si má dávať pozor. 

Viac tréningu sa rovná lepšie fyzické a duševné zdravie

          Áno, keď človek pravidelne trénuje zlepší sa mu kondícia, viac zvládne, spevnia sa svaly a po tréningoch cíti, ako sa mu vyplavujú endorfíny. To je pravda, avšak to že budeme viac a viac cvičiť každý deň a bez oddychu nie je zdravé.
          Každý športovec vie, že na zlepšenie jeho výkonu mu môže dopomôcť pravidelné trénovanie, ale nesprávny tréning a pretrénovanie môže brániť výsledkom, ktoré tak očakáva a ak nemá dostatok regenerácie a oddychu, začne na sebe pozorovať to, že sa nezlepšuje, ale stojí stále na tom istom mieste, čo zväčša oslabuje ja mentalitu. Naše odhodlanie a neustále pozeranie sa dopredu na vytúžený cieľ nás môže dohnať do bodu, kedy nadmerný tréning spôsobuje viac škody ako úžitku. Pretrénovanosť tiež môže viesť k častým zraneniam, neefektívnemu tréningu a tak isto k poklesu mentálnej a atletickej výkonnosti.
          Preto pravidelný oddych a regenerácia sú tou správnou prevenciou voči zraneniam a vyhoreniu. Tak isto ja správne zostavený tréningový program zlepšuje výkonnosť a vedie k výsledkom, ktoré tak veľmi chceme dosiahnuť a to opäť vedie k zlepšeniu psychiky a sebavedomia.

Ak nebudete cvičiť, vaše svaly sa premenia na tuk

           Aj keď prestávka vo cvičení môže mať za následok zvýšenie hmotnosti, neznamená to, že tieto dve veci sú prepojené. Svaly a ukladanie tuku sú dve úplne odlišné tkanivá. Ak si dáte prestávku do cvičenia vaše svalové bunky sa zmenšia a s menším spaľovaním kalórií sa tukové bunky začnú rozširovať a človek začne vyzerať „plnšie“. Ak sa opäť vrátite do svojej cvičebnej rutiny, skúste znížiť kalórie a zvýšiť intenzitu tréningu.

Zdvíhanie ťažkých váh, vás urobí objemným

          Športovci a fitness nadšenci, zväčša muži majú tendenciu tráviť cvičením v posilňovni s voľným činkami a strojmi mnoho času s myšlienkou, že budú mať väčšie svaly a pre ženy tento mýtus môže viesť k obmedzenému používaniu alebo úplnému vyhýbaniu sa silovému cvičeniu, ale faktom je, že silové cvičenie nevedie hneď k takým svalom ako majú kulturisti najmä u žien pretože ženské hormóny zabraňujú nadmernej svalovej hmote. Posilňovanie pre ženy ponúka veľmi veľa zdravotných výhod pre srdce, kĺby a väzy, metabolizmus, držanie tela a rovnováhu a taktiež zvyšuje silu a energiu.

Typológia postavy

Dnes som cvičila, takže sa môžem stravovať nezdravo“

          Áno môžete, ak sa chcete vrátiť späť a chcete spomaliť svoj proces, ale pamätajte si, že nevyváženým  stravovaním sa nemôžete dopracovať k svojim vytúžením výsledkom. Jedlo je palivo a správna výživa vám viem zaručiť dobré výsledky. Samozrejme to nepôjde hneď treba na to čas a trpezlivosť. Neznamená to, že máte vyradiť všetky sladkosti, vyprážané jedlá a iné menej nutričné potraviny, ale znamená to, že viac máte preferovať zdravú a vyváženú stravu. Pomôcť by vám mohlo pravidlo 80/20 a to znamená, že 80% budú nutrične vyvážené potraviny a 20% menej nutričné potraviny.

„Jedzte hlavne bielkoviny, tuky a sacharidy vylúčte“

         Takéto diéty sú neúčinné. I keď sa chcete vyhýbať rafinovaným sacharidom a nasýteným tukom, bielkoviny nie sú riešenie na všetko a ani vám nezaručia rýchlejšie chudnutie. Poznáme niekoľko trendov, ako sú napríklad keto, bielkovinová, smoothie diéta a iné, ktoré nie sú dlhodobo udržateľné. Komplexné sacharidy poskytujú energiu a sú cenným zdrojom paliva a polynenasýtené a mononenasýtené tuky sú kľúčovou zložkou pre funkciu mozgu.

Ak číslo na váhe neklesá, nechudnete

           Tento mýtus je jeden z najhorších. Samozrejme, ak sa raz za čas odvážite je to v poriadku, ale nikdy by to nemala byť len jedna hodnota vášho procesu a znázornenie zmien na vašom tele. Ak sa cítite dobre, vaša stavba tela sa mení a vaša sila sa zvyšuje, číslo na váhe je v tomto prípade to posledné čo by ste si mali všímať. Číslo na váhe je súhrn viacerých faktorov, napríklad toho v akej fáze menštruačného cyklu sa nachádzate, koľko vody ste vypili, či ste deň pred tým prijali väčšie množstvo sacharidov a soli, alebo aké množstvo jedla ste deň pred tým zjedli. Počas týždňa sa toto číslo môže viac krát zmeniť a nikdy nie je konštantné.
           Ak posilňujete z vášho tela sa odbúrava tuk a svalová hmota sa zvyšuje, väčšie číslo na váhe môže práve znamenať to, že vaša svalová hmota je vyššia. Ak chcete sledovať rozvoj svalov a chudnutia, odporúča sa merať obvody rúk, pása a stehien.

Ak necítite bolesť po cvičení, necvičili ste dobre

            Známa fráza „no pain, no gain“ (z angl. prekladu „žiadna bolesť, žiadny zisk“) nie je dobrým príkladom či hnacím motorom pre napredovanie vo vašom procese. Samozrejme, niektoré tréningy svojou intenzitou môžu spôsobovať pálenia v partiách, ktoré aktuálne cvičíte už počas cvičenia, alebo nejaký čas po ňom, ktorý poznáme ako svalovú bolesť- svalovicu čo je bežné, ale ak je počas tréningu alebo po ňom bolesť neznesiteľná a silná a jej prítomnosť vás veľmi obmedzuje, môže to byť spôsobené chybnou technikou, zlou regeneráciou alebo navýšením váh, na ktoré vaše telo nie je ešte dostatočné silné a pripravené.
            Mať bolesti po tréningu nie je pravidlom a ich prítomnosť nenaznačuje, že ste dobre cvičili a ani ich neprítomnosť nenaznačuje, že tréning bol zlý či zbytočný. Ak budete počas tréningu viac pozorný, budete dbať na správnu techniku a uprednostníte radšej zdravie, vyhnete sa tak viacerým zraneniam.

Cvičenie s voľnými váhami je menej efektívne ako cvičenie na stroji

            To nie je pravda. Voľné závažia ponúkajú výhodu v tom, že sa dajú použiť na zložené cviky, čo znamená, že môžete pracovať s mnohými svalovými skupinami naraz a k tomu posilňovať aj váš core- jadro tela. Na druhej strane cvičenie na stroji vám pomôže sa viac zameriavať na určitú skupinu svalov a vykonávate nimi viac izolované cviky.
            Každá forma budovania svalov a cvičenia má pre vás benefity a najvhodnejšou alternatívou je kombinovať obe formy cvičenia. Ak vykonávate tlak na ramená s činkou, zapájajú sa nielen ramená, ale aj jadro, trapézu a tricepsy, pretože celá horná polovica tela pracuje na stabilizácií. Ak cvičíte tlak na ramená so strojom, vykonávate tak pevný rozsah pohybu váhy hore a dole, čím eliminujete potrebu dodatočnej stabilizácie a väčšina práce spadá na plecia.

Ak sa pri cvičení nezapotíte, necvičíte poriadne

            Nie. Potenie by nemalo byť meradlo toho či váš tréning bol úspešný alebo nie. Potenie počas cvičenia ovplyvňuje viacero faktorov, ako je teplota, vlhkosť a úroveň hydratácia. Vaše telo môže byť efektívne aj pri ochladzovaní.
            Tak isto to, že sa viac potíte taktiež neznamená, že ste spálili viac tuku. Potenie je prirodzený spôsob regulácie telesnej teploty a to tak že telo počas toho procesu uvoľňuje vodu a soľ, ktoré sa odparujú, aby vás ochladili. Samozrejme, že po zvýšenom potením budete mať menšiu váhu, ale to je len dočasné a s ďalším doplnením tekutín a najedením sa váha stúpne, to však neznamená, že ste pribrali tuk. Pri potení spálite určité množstvo kalórií a pri každom druhu aktivite to bude iná hodnota, ale pamätajte si, že pálenie kalórií a pálenie tuku nie je to isté.

Ženy potrebujú iné cviky ako muži

            V niektorých prípadoch sú pre mužov a ženy rozdielne preferencie, smery, alebo zamestnania, avšak pri cvičení a fitness to veľmi neplatí. Všetky cviky sú určené pre všetkých a ženy zvládnu také isté prevedenia cviku ako muži a jediné obmedzenia, ktoré v tomto nájdete je to s akou váhou cvičia. Niektoré ženy možno zdvihnú menej a niektoré viac, ale to neznamená, že majú mať iné cviky ako muži.
            Existujú aj výskumy, ktoré poukazujú na to, že ženy sa zotavia rýchlejšie a preto môžu trénovať častejšie a taktiež môžu a možno by aj mali trénovať s vyššou intenzitou v porovnaní s ich maximálnym úsilím na dosiahnutie požadovaných výsledkov.

Trénovanie a výživa

Čo si treba odniesť?

– intenzita tréningu a odpočinok by mali byť v rovnováhe
– svaly zostávajú aj keď sa objaví trochu tuku
– nebojte sa zdvíhať ťažšie váhy, nespravia z vás kulturistu
– zdravá strava by mala byť vašou prioritou za vašími cieľmi
– váš jedálniček by mal obsahovať každý makronutrient
– číslo na váhe nie je jediným ukazovateľom chudnutia
– bolesť počas a po tréningu nie je ukazovateľom dobre odvedenej práce
– aj voľné váhy aj stroje vám zaručia výsledky
– to, že sa nepotíte pri cvičení neznamená, že „makáte“ menej
– ženy môžu cvičiť tak isto ako muži, ale možno s inoými váhami
 

Tím TransformPro

„Transform“ znamená oveľa viac ako len fyzické a estetické zmeny, ale aj zlepšenie mentálneho zdravia, osobného rozvoja a edukácie. Našim cieľom je odborná pomoc a podpora na vašej ceste za zdravším, lepším a silnejším JA.

Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Vplyv pôstu na zdravie

Vplyv pôstu na zdravie

Určite každý z nás si prešiel už niekedy nejakým pôstom. Mnohé štúdia poukazujú na to, ako je pôst dobrý pre naše celkové zdravie.

Zoznámte sa, časť prvá. Kortizol, hormón stresu

Zoznámte sa, časť prvá. Kortizol, hormón stresu

Možno ste videli rozprávku V hlave, kde sú vyobrazené naše pocity ako je radosť, hnev smútok, strach, nechuť a iné a každý jeden pocit je znázornený ako postavička, ktorá ovláda reakcie človeka v rôznych situáciach.

Dôležitosť mobility

Dôležitosť mobility

Definuje sa ako schopnosť cieľavedome sa pohybovať počas dňa. Zahŕňa všetky zručnosti potrebné pre každodenný život ako fyzickú výdrž, silu, rovnováhu, koordináciu a rozsah pohybu.