jan 3, 2024 | Výživa

Najčastejšie mýty vo výžive

        Určite každý z nás prechádza každodenne sociálnymi sieťami, kde stále viac na nás vyskakujú rôzne odporúčania ohľadom výživy, balansu, či rôzne diéty. No nie vždy sú tieto informácie pravdivé, odporúčané odborníkmi, podložené výskumom, alebo prospešné pre naše zdravie. V dnešnom článku vám predstavíme zopár najčastejších mýtov, ktoré doplníme o fakty.

       Všetky tuky sú zlé

        Keď štúdia z roku 1940 našli vzájomný vzťah medzi stravou s vysokým obsahom tukov a vysokou hladinou cholesterolu, odborníci usúdili, že ak znížite celkový počet tukov v strave, zníži sa i riziko srdcovocievnych chorôb. Ďalej v 80-tych rokoch zdravotní experti a potravinársky priemysel uviedli články, v ktorých informovali verejnosť, že nízkotučná diéta môže byť vhodná pre každého aj keď neexistovali spoľahlivé dôkazy o tom, že by takáto diéta znížila riziko chorôb, alebo nadváhy. Odborná asistentka medicíny na univerzite v Los Angeles, Center for Human Nutrition Dr. Surampudi, povedala, že dôsledkom daných informácií viedlo mnohých ľudí a výrobcov potravín k nahradeniu kalórií z tukov kalóriami z rafinovaných sacharidov a namiesto toho, aby sa pomohlo ľuďom predchádzať obezite sa naopak jej výskyt výrazne zvýšil.  
         A týmto sa dostávame k mýtu, že nám všetky tuky škodia. Samozrejme to nie je pravda. Zatiaľ čo niektoré typy tukov ako sú nasýtené a trans tuky, ktoré môžu zvýšiť riziko ochorení ako sú srdcové choroby, mŕtvica (vyskytujúce sa hlavne v mastných mäsových výrobkoch, v masti, pečive, koláčoch, v potravinách s vysokým obsahom palmového alebo kokosového oleja, či v cukríkoch, zemiakových čipsoch) tak zdravé tuky ako sú mononasýtené a polynenasýtené tuky (vyskytujúce sa v olivových a iných rastlinných olejoch, niektorých orechoch a semenách, avokáde, alebo ryby) pomáhajú znižovať riziko závažných chorôb. Zdravé tuky sú dôležité pre dodávanie energie, produkciu hormónov, podporu funkcie buniek, vstrebávanie živín, či fungovanie mozgu.
         Teda ak nájdete výrobok, ktorý je označení ako „nízkotučný“ alebo „fat free“, automaticky to neznamená, že je zdravý.

Musíte sa zbaviť sacharidov, aby ste schudli

         Tak ako tuky, ani všetky sacharidy nie sú rovnaké. Je pravda, že keď vynecháte cukry a potraviny s vysokým obsahom rafinovaných uhľohydrátov (ako sú napr. sladkosti, bublinkové nápoje, či koláče) môžete ľahko schudnúť. Avšak tieto potraviny tvoria len malú časť sacharidov. Vláknité, škrobovité potraviny ako quinoa a hnedá ryža patria do skupiny zdravej stravy. Ak prijímate dostatočné množstvo sacharidov, ktoré majú benefity pre zdravie, budete sa po ich konzumácií cítiť nasýtení, a tak pomáhajú predchádzať prejedaniu. Sú taktiež dôležitým zdrojom pomaly sa uvoľňujúcej energie, ktorú potrebujete k správnemu fungovaniu tela, mozgu hlavne pri náročnejšej práci počas dňa a taktiež pomáhajú regulovať hladinu cukru v krvi. Samozrejme je pre zdravie vhodné regulovať porcie sacharidových potravín, aj tých nezdravších, ale ak je vaším cieľom zredukovanie hmotnosti, nevynechávajte ich úplne

Neexistuje nič také ako priveľa bielkovín

         Je veľmi veľa dôvodov, prečo je nadmerná konzumácia bielkovín až škodlivá pre človeka. Aj keď sa môže zdať, že diéta s vysokým obsahom tejto zložky je prospešná, trávenie bielkovín zvyšuje v krvi hladinu odpadového produktu kyseliny močovej, ktorú vaše obličky pomáhaj vyplavovať z tela von. Ak jete oveľa viac ako potrebujete, môžete zaťažovať obličky, čo vedie k ich poškodeniu a stavom ako je napríklad ochorenie DNA. Týmto sa dostávame k ďalšiemu mýtu, že bielkoviny človek získava len konzumáciou živočíšnych výrobkov. Dostatok tejto zložky môže človek prijať i konzumáciou rastlinných výrobkov a keď do jedálnička pridáte oba zdroje bielkovín vytvoríte si dobrý balans vo vašom jedálničku. Pre správne fungovanie svalov, ich rast, podporu fyzického výkonu a chudnutia je odporúčaná denná dávka 0.8g bielkovín na 1kg telesnej hmotnosti.

Potraviny, ktoré neobsahujú lepok („gluten free“) sú pre vás zdravšie

        Ak netrpíte celiakiou alebo nie ste citlivý na lepok, nemali by ste sa vyhýbať takýmto potravinám, pretože je veľmi pravdepodobné, že sa možno vyhýbate prirodzenému príjmu vitamínov ako je B12, železo a magnézium, vlákniny a minerálov, ktoré potrebujete. Lepok je bielkovina nachádzajúca sa v zrnách pšenice, jačmeňa a raže. Avšak ak ste citlivý na tento druh bielkoviny, je vhodné aby ste vyhľadali špecialistu.
         Bezlepková diéta nie je určená na to, aby vám pomáhala chudnúť, a preto ak je toto vaším cieľom, je vhodnejšie aby ste sa zameriavali na zvýšený príjem kvalitného ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov a cestovín a zistíte, že sa cítite lepšie tým, že sa lepšie stravujete a nie tým, že odstránite lepok

Konzumácia výrobkov s obsahom laktózy je nezdravá

         Tak ako je nekonzumovanie bezlepkových potravín zbytočné pre zdravého jedinca, tak i pri surovinách obsahujúcich laktózu platí to isté. Ak sa u vás nenachádza intolerancia nie je dôvod, aby ste danú zložku vynechávali. Mliečne výrobky sa zaraďujú medzi dôležité potraviny, pretože obsahujú bielkoviny, ktoré vaše telo potrebujú na dostatočné budovanie svalov a pomáhajú orgánom správne fungovať a tiež obsahujú vápnik pre zdravie a pevnosť kostí.
Podľa niektorých najnovších diét je pre človeka najlepšie konzumovať mlieka na rastlinnej báze, pretože podľa nich majú viac nutričných hodnôt než kravské mlieko. Samozrejme to nie je pravda, pretože kravské mlieko má 8 gramov bielkovín na jeden pohár, zatiaľ čo mandľové mlieko má okolo 2 až 1 gram a ovsené mlieko okolo 2 až 3 gramov bielkovín na jeden pohár. Taktiež do rastlinných mliek pridávajú ingrediencie ako je soľ a pridané cukry čo znižuje ich zdravotný benefit, tak na druhej strane živočíšne mlieko je bez pridaných ingrediencií.
Typológia postavy

Najdôležitejším faktorom k udržaniu váhy je dlhodobé sledovanie príjmu a výdaja kalórií

           Pravdou je, že ak prijmete viac kalórií, ako spálite je veľmi pravdepodobné, že priberiete. A ak spálite viac kalórií ako skonzumujete, tak zasa naopak schudnete. Avšak podľa profesora výživy a medicína Dt. Mozaffariana, niektoré výskumy nenaznačujú, že jesť viac spôsobí trvalé priberanie na váhe, skôr sú to druhy potravín, ktoré môžu byť dlhodobými hnacími faktormi týchto stavov ako sú ultraspracované potraviny, pod ktoré zaraďujeme rafinované škrobové pochutiny, cereálie, energetické tyčinky, limonády a sladkosti, môžu byť hnacími faktormi pre zvýšenie telesnej hmotnosti, pretože sa rýchlo trávia a do krvného obehu sa tak dostáva glukóza, fruktóza a aminokyseliny, ktoré sa premieňajú na tuk v pečeni. Preto je na udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti viac potrebný posun z počítania kalórií na príjem zdravých surovín v rozumnom množstve- kvalita pred kvantitou.

Nízko kalorické diéty sú najlepšou formou na redukovanie hmotnosti 

            Zníženie príjmu kalórií môže skutočne podporiť redukovanie hmotnosti, avšak prílišné zníženie môže viesť k metabolickým adaptáciám a dlhodobým zdravotným následkom po fyzickej, ale i psychickej stránke. Dlhodobé dodržiavanie diét s veľmi nízkym obsahom kalórií znižuje rýchlosť metabolizmu, zvýšeným pocitom haldu a zmenám v hormónoch, ktoré vysielajú signály plnosti. Táto diéta nezaručuje dlhodobé udržiavanie nízkej hmotnosti a človek sa môže dostať do „jojo efektu“ čo znamená, že to čo sa mu podarilo schudnúť, vie rýchlo nabrať naspäť keď opäť začne viac jesť

Detoxikačná diéta vám pomôže odstrániť toxíny z tela

            Faktom je, že nemusíte kupovať predražené produkty a detoxikačné diétne plány na prečistenie tle. Vaše telo obsahuje orgány, ktoré to perfektne zvládnu. Pečeň, obličky, lymfatický a dýchací systém, koža, a gastrointestinálny trakt vám každý deň zaručia najlepšiu detoxikáciu. Ak chcete túto prirodzenú detoxikáciu podporiť, zamerajte sa na konzumáciu väčšieho množstva plnohodnotných potravín, pitnej vody a vylúčenie vysoko spracovaných potravín. Zaradením pravidelného pohybu do vášho každodenného režimu taktiež podporíte prirodzený detox. Je aj potrebné podporovať mikrobióm v črevách fermentovanými potravinami a surovinami bohatých na vlákninu

Čo si treba odniesť?

– pre správne fungovanie tela, mozgu, energie a produkciu hormónov je dôležité prijímať tuky v kvlaitných a zdravých potravinách
– kvalitné sacharidu sú výborným zdrojom energie a vedia človeka zasýtiť na dlhú dobu
– bielkoviny netreba za každú cenu konzumovať vo vysokom množstve
– netreba sa vyhýbať potravinám s laktózou a lepkom ak na ne nemáte intoleranciu
– príjem a výdaj kalórií zohráva dôležitú úlohu v redukovaní hmotnosti, avšak pre telo je zdravšie zameriavať sa na kvalitu potravín a ich celkové prijaté množstzvo
– telo je najlepším detoxikačným systémom

Tím TransformPro

„Transform“ znamená oveľa viac ako len fyzické a estetické zmeny, ale aj zlepšenie mentálneho zdravia, osobného rozvoja a edukácie. Našim cieľom je odborná pomoc a podpora na vašej ceste za zdravším, lepším a silnejším JA.

Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Vplyv pôstu na zdravie

Vplyv pôstu na zdravie

Určite každý z nás si prešiel už niekedy nejakým pôstom. Mnohé štúdia poukazujú na to, ako je pôst dobrý pre naše celkové zdravie.

Zoznámte sa, časť prvá. Kortizol, hormón stresu

Zoznámte sa, časť prvá. Kortizol, hormón stresu

Možno ste videli rozprávku V hlave, kde sú vyobrazené naše pocity ako je radosť, hnev smútok, strach, nechuť a iné a každý jeden pocit je znázornený ako postavička, ktorá ovláda reakcie človeka v rôznych situáciach.

Dôležitosť mobility

Dôležitosť mobility

Definuje sa ako schopnosť cieľavedome sa pohybovať počas dňa. Zahŕňa všetky zručnosti potrebné pre každodenný život ako fyzickú výdrž, silu, rovnováhu, koordináciu a rozsah pohybu.