Pre ženy, časť prvá:
Aktívny život podľa cyklu
Menštruačná fáza
Je súčasťou folikulárnej fázy a zväčša trvá 3-7 dní. Samozrejme každá žena má dĺžku menštruácie inú. Počas tejto fázy dochádza k odlúčeniu nekrotickej časti endometria, kedy sa ho telo s pomocou menštruačnej tekutiny zbavuje. Počas tejto fázy, hormóny estrogén a progesterón sú na najnižšej úrovni, čo vedie k zvýšenej únave a taktiež dochádza k sťahom maternice, ktoré sa prejavujú kŕčmi v oblasti podbrušia.
Prvé tri dni by sa mala žena zameriavať hlavne na ľahkú intenzitu cvičenia ako je joga, pilates, ľahká túra, či oddychové plávanie. Počas tejto fázy je dôležitý pravidelný a zvýšený pitný režim a dostatok prijatého železa či už v strave, alebo doplnkami výživy.
V jednom americkom článku uvádza doktorka Ferrer, špecialistka na športovú medicínu z Hospital Clinic a Hospital Sant Joan de Déu a ženské zdravie a šport v stredisku Barça Inovation, že tým, že je na začiatku fázy nízka hladina estrogénu, je prospešné vykonávať vysoko intenzívne krátke intervalové cvičenie s váhami a zmenami tempa, kedy môžu športovci zvýšiť intenzitu a trvanie tréningu, ale samozrejme to neplatí pre každú ženu. Zväčša sem patria profesionálne športovkyne.
Folikulárna fáza
Samotná folikulárna fáza je rozdelená na menštruáciu a dni potom. Teda trvá od prvého dňa krvácania až do 13-14 dňa menštruačného cyklu čiže do začiatku ovulácie. Po skončení menštruácie na 3-7 deň, sa začína u ženy pomaly zvyšovať hladina estrogénu čo vedie k lepšej regenerácií, dostatku energie, či zlepšeniu sústredenia. V tomto období sa môže zvýšiť intenzita a odpor v tréningu cvičenia počas ktorého môžete zapojiť aj progresívne preťaženie na stimuláciu rastu svalov a zvýšenie celkovej sily. Táto fáza je vhodná na posúvanie vlastných hraníc svojej kondície so zameraním na silu a výdrž.
V tejto fáze, ako uvádza spomínaná doktorka Ferrer, dochádza k nárastu hormónu relaxínu okolo 12 dňa, čo vedie k väčšej uvoľnenosti väzov a tým sa zvyšuje i riziko poranenia krížových väzov. Treba preto myslieť na zhriatie pred tréningom, či následným strečingom i precvičovaním mobility.
Ovulačná fáza
Trvá 3-5 dní, no je to individuálne. V tejto fáze je najvyššia pravdepodobnosť oplodnenia vajíčka. Fyzický výkon je na svojom najvyššom stupni a cviky s väčšími váhami a intenzitou sú vhodnou voľbou na dosiahnutie vlastných rekordov. Telo zažíva najvyšší nárast estrogénu, čo zvyšuje svalovú silu a vytrvalosť a žena sa tak môže zameriavať na tréningy s väčším odporom ako je vzpieranie, cvičenie s vlastnou váhou a s vyššími váhami, či veľmi intenzívny tréning ako je beh, box, intenzívne plávanie a HIIT. V tomto období vie telo ľahšie spáliť tuky a budovať svalovú hmotu.
Luteálna fáza- PMS- premenštruačný syndróm
Čas medzi ovuláciou a prvým dňom menštruácie, ktorý vie ženu poriadne vyskúšať. Je to obdobie, kedy hormóny estrogén a progesterón opäť klesajú.
Asi každá žena zažila, či zažíva určité symptómy PMS, ktoré u niekoho môžu trvať jeden až dva týždne. Väčšinou ide o nepríjemné bolesti v podbruší ešte pre samotným začiatkom krvácania, nadúvanie, zvýšená chuť do jedla, pomalé klesanie energie, pocit nafúknutého brucha, zmeny nálad a mnoho iných. Niektoré štúdia uvádzajú až 150 rôznych symptómov. V tejto fáze je dôležité aby žena zostala aktívna, no možno skôr na ľahkej úrovni. Je to dobrý spôsob ako zmierňovať prejavy PMS, čo vo veľkej miere ovplyvňuje aj psychiku tým, že sa začnú vyplavovať endorfíny a toto obdobie sa bude ľahšie znášať.
Čo si treba odniesť?
– pre ženu je prosepšné ak si sleduje svoj cyklus, pozná ho a podľa neho si nastaví tréning
– počúvať svoje telo je dôležité, ak si chce žena udržať psychické a fyzické zdravie
– netreba sa porovnávať s ostatnými ženami
– charakteristika menštruačného cyklu je rovnaká, no líši sa v tom, ako ho každá žena inak prežíva
– netreba sa báť spomaliť a naopak sa netreba zbytočne obmedzovať váhami, hlavne po skončení menštruačnej fázy
ZDROJE:
https://www.trainedphysioperth.com.au
https://www.healthpartners.com/blog/how-tracking-your-period-can-help-improve-athletic-performance/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10076834/
https://www.nationalgeographic.com/science/article/menstrual-cycle-exercise-sync-myth-science
https://www.prirodzeneweb.sk/menstruacny-cyklus/
https://www.fitness007.sk/blog/menstruacny-cyklus-ako-sa-pocita-a-ake-su-jeho-fazy/
https://www.menstruacny-kalendar.sk/menstruacia-a-menstruacny-cyklus
https://wearoya.com/blogs/oyas-blog/optimize-your-ovulation-phase-workout
Tím TransformPro
„Transform“ znamená oveľa viac ako len fyzické a estetické zmeny, ale aj zlepšenie mentálneho zdravia, osobného rozvoja a edukácie. Našim cieľom je odborná pomoc a podpora na vašej ceste za zdravším, lepším a silnejším JA.
Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať
Vplyv pôstu na zdravie
Určite každý z nás si prešiel už niekedy nejakým pôstom. Mnohé štúdia poukazujú na to, ako je pôst dobrý pre naše celkové zdravie.
Zoznámte sa, časť prvá. Kortizol, hormón stresu
Možno ste videli rozprávku V hlave, kde sú vyobrazené naše pocity ako je radosť, hnev smútok, strach, nechuť a iné a každý jeden pocit je znázornený ako postavička, ktorá ovláda reakcie človeka v rôznych situáciach.
Dôležitosť mobility
Definuje sa ako schopnosť cieľavedome sa pohybovať počas dňa. Zahŕňa všetky zručnosti potrebné pre každodenný život ako fyzickú výdrž, silu, rovnováhu, koordináciu a rozsah pohybu.