okt 9, 2023 | Tréning

Typológia postavy

Pozrite sa okolo seba a čo vidíte? Dvaja ľudia nie sú rovnaký, ale na druhej strane keď sa pozriete bližšie majú spoločné črty. Inak nazývané typológie postavy- somatotypy.

Niekto môže byť viac svalnatý, ďalší má väčšie úložisko tuku v tele, iný má zas širšie ramená alebo niektorým bolo dopriate mať krivky. Zvyčajne sa typológia človeka prejaví až po puberte, ale aj to sa môže zmeniť na základe toho či je daná osoba aktívna, ako sa stravuje, aký má životný štýl alebo hormonálne zmeny.

Typ postavy závisí taktiež od rozloženia svalov a tuku v tele. Niektorý ľudia sú dlhý a štíhli, zatiaľ čo iný môžu byť nižší a guľatejší. Samozrejme to môže byť aj naopak.

Typológia postavy

V roku 1940, psychológ William H. Sheldon predstavil koncept rôznych typov tela- somatotypy. Tie sa určujú podľa telesnej výšky, hmotnosti, šírkových a obvodných mier horných a dolných končatín a štyroch kožných rias na tricepse, pod lopatkou, na boku a na lýtku. Tieto základné údaje slúžia ako podklad na zistenie troch základných komponentov somatotypu.

Endomorfný typ: vyznačuje sa prevahou telesného tuku a človek ľahšie priberá. Samozrejme osoba s týmto typom postavy má aj väčšie percento svalov, avšak ťažšie sa im zbavuje tuku, ale nadváha nemusí byť pravidlom.
Ektomorfný typ: chudá postava a rýchli metabolizmus. Tým sa ľahko zbavuje tuku, ale na druhej strane je pre neho ťažšie získať svalovú hmotu.
Mezomorfný typ: atletický a silný typ. Metabolizmus je veľmi efektívny a osoba s takýmto typovom postavy ľahko naberá na svaloch a zároveň ľahko sa zbavuje prebytočného tuku.

Trénovanie a výživa

Ak sa dodržuje cvičebný a nutričný plán na daný typ postavy, človek si začne všímať zlepšenie sily, flexibility a hmotnosti. Ak má človek ciele v oblasti pohybu či výživy, môže mu zistenie jeho somatotypu a následné správne upravenie plánu pomôcť k dosiahnutie jeho cieľov.

Výskumy preukazujú, že pohyb a zmeny v stravovacích návykoch majú silný vplyv na zlepšenie stavby tela. Taktiež niektoré metabolické ochorenia, ako je hypo- alebo hypertyreóza či chronické ochorenia, ako napríklad cukrovka typu 2., sa v mnohých prípadoch dajú napraviť týmto spôsobom.

Ľudské telo je prispôsobivé a vždy hľadá homeostázu (t.j. rovnováhu) vo svojom prostredí. Avšak ani takýto proces sa nestane za noc a je na to potreba štipka trpezlivosti, disciplíny a vytrvalosti. Čas a dôslednosť je pri tejto zmene veľmi dôležité čo vedie mnohých ľudí k rezignácii, že zostanú navždy vo svojom somatotype, pretože zmena je ťažká a často je oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie pripísať nespokojnosť s vlastným telom.

Ak si nové návyky osvojíme a zdravý životný štýl sa stane našou súčasťou, metabolizmus sa prispôsobí novému príjmu a výdaju energie a kto bol prevažne ektomorfný alebo endomorfný, časom uvidí, že má oveľa viac mezomorfných vlastností.

Taktiež sa výskumy zameriavali na určité druhy športov a športovcov a ich somatotyp. Štúdia z roku 2015 sa zamerala na tri skupiny športov s rovnakým počtom športovcov (kajakári, basketbalisti a futbalisti) a skupiny taktiež rozdelili do elitnej a nižšej úrovne. Tí športovci, ktorý mali vysoké výsledky v každom športe mali spoločný typ postavy; endomorfný telesný typ zahŕňal kajakárov s najvyššími výsledkami, basketbalisti spadali pod mezomorfný telesný typ a futbalisti pod ektomorfný telesný typ. Samozrejme sa nájdu aj štúdia, ktoré uvádzajú, že ľudskú postavu nemožno vždy rozdeliť do troch kategórií a že existuje buď viac typov tela alebo kombinácie daných somatotypov.

Ektomorfný telesný typ

Osoby s ektomorfným typom postavy sú väčšinou štíhly, ich plecia a boky sú v rovnakej šírke, majú nízke percento tuku a veľmi tenké ruky a nohy. Majú problém s pribratím, čo niekedy bráni s nadobúdaním svalovej hmoty pretože ich metabolizmus je „rýchli“.

Dané osoby by sa mali sústreďovať na techniku budovania svalstva s postupne ťažšími váhami a dlhšími pauzami (viac ako 1 min.) a to len 1-2 partie tela v jeden tréningový deň 3-4 krát do týždňa aby sa vyhli veľkému energetickému výdaju. Cviky v tréningu by mali byť rozdelené do 5- 10 opakovaní po 6-8 sérií z každého cvičenia.

Kardio by malo tvoriť minimum tréningu a to v ľahších verziách. V silových cvičeniach by sa mali zameriavať viac na zložené a viackĺbové pohyby, ktoré by mali tvoriť aspoň 80% z tréningu (drep, mŕtvy ťah, tlaky nad hlavou, príťah osy v predklone) a zvyšok tréningu doplniť izolovanými cvikmi v menšom počte a dĺžka tréningu by mala byť kratšia.

Výživa ektomorfov má oveľa vyšší kalorický príjem ako pri ostatných dvoch somatotypoch, pretože majú rýchli metabolizmus. Správne nutrične vyvážené jedlá s miernym obsahom bielkovín 1.2 až 1.6 gramu na kilogram telesnej hmotnosti čiže 25%, podobne rovnaké percento tuku a vyšším obsahom sacharidov cca 50-60% z celkového príjmu sú správne voľby v jedálničku. Odporúča sa 6-7 jedál denne, rozdelených do menších porcií.

Endomorfný telesný typ

Na prvý pohľad sa zdá osoba robustnejšia, s väčším podielom tuku a slabou svalovou definíciou. Pri tomto somatotype sa ľahšie naberá svalová hmota ako pri ektomorfnom type, ale súčasne sa ľahko priberá i tuk.

Obaja majú vo väčšine prípadoch rovnaký tréning s podobným týždňovým režimom silového cvičenia, avšak pri endomorfnom type je odporúčané pridať viac kardia aj 3-4 krát do týždňa, na posilnenie metabolizmu a zlepšenie funkcie kardiovaskulárneho systému.

Tréning by mal byť zostavený z 8-12 opakovaní v 3-5 sériach pre vrch tela a pre spodok tela 12-20 opakovaní v rovnakých sériach ako pre vrchnú časť tela s minimálnymi prestávkami medzi sériami. Po znížení telesnej hmotnosti (individuálne podľa cieľov človeka) je dobré sa v tréningu zameriavať postupne na izolované cviky svalov. V čo najväčšom možnom výbere je aktívny, prirodzený pohyb dôležitý pre zvýšenie ich termogenézy bez cvičenia (non-exercise activity thermogenesis- NEAT).

Sklon k sacharidovej citlivosti sú pre daný typ charakteristické, preto by sa mal jedálniček sústreďovať na príjem sacharidov zväčša zo zeleniny a ovocia a s jedlami s vyšším podielom nerafinovaných vysoko vlákninových sacharidov. Percentá makronutrientov sa pohybujú okolo 30% sacharidov, 2.2 gramu bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti- 35% a rovnaké množstvo tukov. Teda príjem celkového množstva kalórií by mal byť menší ako jeho výdaj.

Mezomorfný telesný typ

Atletická stavba tela, silné nohy, užší pás a širšie ramená je charakteristickou črtou pre tento typ a takto môže aj netrénovaný mezomorfný typ vyzerať, akoby trénoval celý život. Obsahuje črty z oboch už opisovaných somatotypov, ale nemajú sklon k tomu byť podvyživený či obéznejší.

Čím ich pohybová aktivita je rozmanitejšia tým lepšie. Od základných cvikov cez ťažké váhy, nasledované izolovanými cvikmi a kardiom 3 krát do týždňa na udržanie formy. Pre väčšinu cvičení je odporúčané zvoliť 8-12 opakovaní v 3-5 sériach.

Väčší príjem kalórií je pre osoby prijateľný až dôležitý a to okolo 2 gramov sacharidov na kilogram telesnej hmotnosti, keď ide o príjem bielkovín je to podobné ako u predošlých somatotypov a to 1.5-2.2 gramu na kilogram telesnej hmotnosti a tukov v taktiež podobnom množstve.

Mezomorfný typ sa ľahko „dostáva“ do formy a rýchlo sa vedia adaptovať na tréning a správne nutrične vyvážení jedálniček, preto ich kalorický príjem sa môže častejšie navyšovať.

Trénovanie a výživa

Je zmena môjho somatotypu možná?

Uvedené typy sú určené na zovšeobecnenie a nie „zaškatuľkovanie“ človek, v ktorej má zostať po zvyšok života. Zdravou, nutrične vyváženou stravou, dostatočnou pohybovou aktivitou a regeneráciou máme možnosť zmeniť svoje telo. Samozrejme váš somatotyp, možno určuje potenciál vášho tela, ale objaviť strop a rozsah svojich možností môžete iba tak, že budete disciplinovaný a trpezlivý počas procesu transformácie.

Je mnoho štúdií, ktoré sa zameriavajú práve na danú problematiku a všetky sa zhodujú na jednom; genetika a DNA majú veľký vplyv na celkový proces, ale vaše rozhodnutia a činy sú ešte väčšími faktormi pri zlepšovaní zdravia, sily a pohody. Napríklad ak je u vás obezita, neschopnosť navýšiť váhu, vysoký krvný tlak či cukrovka dedičná, môžete proti týmto faktorom bojovať tak, že si budete dávať pozor na váš celkový príjem a výdaj energie, nutrične vyváženú stravu a životné návyky.

Preto nie je pravidlo, že aj vy budete mať jednu z týchto či iných predispozícií, je to len „genetický risk“, ktorí máte možnosť ovplyvniť a je dobré sa o ňom dozvedieť viac pre váš osobný komfort a kvalitu života.

Preto existujú odborný a vysoko kvalifikovaný tréneri, ktorí sú pripravený pomôcť ľuďom pri prekonávaní vlastného komfortu na zlepšenie kvality života a aby boli schopní prekonať výzvy, ktoré predstavujú genetické a environmentálne faktory, ktorému laická verejnosť občas nerozumie.

Čo si treba odniesť?

– ektomorf je prirodzene tenký, má málo telesného tuku a nemusí sa báť cvičiť s veľkými váhami a jesť dostatočne
– endomorf je prirodzene silný, ale má o niečo vyššie percentu tuku a tak sa odporúča, aby ľudia s týmto typom postavy mali vyváženú stravu a dostatok silového tréningu, ale taktiež kardia
– mezomorf je typ postavy medzi danými dvoma, avšak svalovú hmotu naberá rýchlejšie a taktiež sa zbavuje rýchlo tukového tkaniva
– odporúča sa poznať svoj somatotyp, ale tak isto sa dá váš somatotyp zmeniť zdravým životným štýlom

Tím TransformPro

„Transform“ znamená oveľa viac ako len fyzické a estetické zmeny, ale aj zlepšenie mentálneho zdravia, osobného rozvoja a edukácie. Našim cieľom je odborná pomoc a podpora na vašej ceste za zdravším, lepším a silnejším JA.

Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Vplyv pôstu na zdravie

Vplyv pôstu na zdravie

Určite každý z nás si prešiel už niekedy nejakým pôstom. Mnohé štúdia poukazujú na to, ako je pôst dobrý pre naše celkové zdravie.

Zoznámte sa, časť prvá. Kortizol, hormón stresu

Zoznámte sa, časť prvá. Kortizol, hormón stresu

Možno ste videli rozprávku V hlave, kde sú vyobrazené naše pocity ako je radosť, hnev smútok, strach, nechuť a iné a každý jeden pocit je znázornený ako postavička, ktorá ovláda reakcie človeka v rôznych situáciach.

Dôležitosť mobility

Dôležitosť mobility

Definuje sa ako schopnosť cieľavedome sa pohybovať počas dňa. Zahŕňa všetky zručnosti potrebné pre každodenný život ako fyzickú výdrž, silu, rovnováhu, koordináciu a rozsah pohybu.