feb 7, 2024 | Zdravý životný štýl

Pre ženy, časť druhá: Cyklus a zdravie

        Zdravý cyklus=zdravá žena.
V predchádzajúcom článku sme si vysvetľovali a približovali to ako si môže žena prispôsobiť cvičenie a tréning v rámci menštruačného cyklu. V tejto téme budeme pokračovať, avšak sa pozrieme na to v akej miere nám môže cyklus ovplyvniť zdravie. Tým, že je telo vystavené každý mesiac určitým fázam cyklu vie do veľkej mieri ovplyvniť našu imunitu a fyzické i psychické zdravie. A naopak veci, ktoré škodia nášmu zdraviu vedia zmeniť či narušiť prirodzený rytmus cyklus a tým sa opäť narúša zdravie, čo nás neustále drží v jednom začarovanom kruhu.
         A na začiatok ešte jedno malé zhrnutie- nezastupujeme doktorov. Len sa snažíme zhrnúť a zjendodušiť najčastejšie informácie či už z vedeckého, alebo medicínskeho pohľadu do jedného článku a skôr vás doviesť k tomu, aby ste nezabúdali na prevenciu, pravidelnú kontrolu a sledovanie si vášho cyklu. Zdravie je prvoradé.

Typológia postavy
Čo všetko môže ovplyvniť zdraví cyklus?

Zdravý cyklus môžu ovplyvniť poruchy, ktoré môžu byť získané, ale aj vrodené.
          Poruchy príjmu potravy, extrémne chudnutie, alebo i príliš veľa cvičenia, spôsobujú vynechanie menštruácie (sekundárna amenorea- čiže získaná) a niekedy až jej úplne vymiznutie. Tým že telo nemá dostatočné množstvo kalórií nemá ani dostatok energie začne obmedzovať niektoré procesy ako je napríklad menštruácia. Čiže vynechávanie veľkého množstva makronutrientov ako sú tuky, ktoré sú dôležité pre správnu produkciu hormónov. Takže drahé ženy, žiadne drastické diéty, hladovanie a nezmyselné spaľovnaie tukov…potrebujete a musíte jesť dostatočne.
          Syndróm polycystických ovárií (PCOS) môže spôsobiť nepravidelnú menštruáciu, je prítomná hormonálna nerovnováha a metabolické problémy. Ide o stav kedy vaječníky produkujú abnormálne množstvo androgénov a hladina estrogénu, progesterónu, FSH a LH je nižšia ako obvykle, čím sa spomaľuje a môže sa až zastaviť ovulácia čo môže spôsobiť tvorbu početných cýst na vaječníku. Zatiaľ nie je známe presná príčina PCOS, ale predpokladá sa, že súvisí s hormonálnymi zmenami. 
          Predčasné zlyhanie vaječníkov (predčasné ovariálne zlyhávanie- POI) je zníženie až strata ich normálnej funkcie pred dosiahnutím 40 roku života. V tomto prípade vo vaječníkoch dochádza k nedostatočnému produkovaniu hormónov a neuvoľňujú sa z nich pravidelne vajíčka, čo má za následok neplodnosť. Môže sa často zamieňať s predčasnou menopauzou. Ich vznik môže ovplyvniť napríklad autoimunitné ochorenia, poruchy príjmu potravy, genetické ochorenia, infekcie ohrozujúce vaječníky, operácia vaječníkov, ochorenia štítnej žľazy a iné.
          Zápalové ochorenie panvy (PID) je infekčné ochorenie postihujúce najmä ženské pohlavné orgány. Jeho príčinou môže byť rozšírenie bakteriálnej infekcie z oblasti pošvy do maternice, vajíčkovodov a vaječníkov napríklad pri nechránenom pohlavnom styku či častom striedaní sexuálnych partnerov a menej často sa na zápale podieľa premnožená bakteriálna flóra pošvy a takáto infekcia môže nastať napríklad po pôrode, potrate alebo po hysteroskopickom výkone. Môže sa prejavovať problémom pri otehotnení, vaginálnym výtokom so zápachom alebo nepravidelnom menštruačnom krvácaní.
          Intenzívny alebo chronický stres, ktorý môže byť fyzický aj psychický môže spôsobiť problémy s produkciou hormónu uvoľňujúceho gonadotropín, ktorý má za úlohu regulovať ovuláciu a menštruáciu. Nemusí to hneď spôsobovať dlhodobé problémy s menštruáciou, ale aj tak skúste znížiť stres ak už začínate pociťovať výkyvy vo svojom obvyklom menštruačnom cykle.
Samozrejme je mnoho ďalších porúch, ktoré ovplyvňujú cyklus. Pre Vás ako ženu je dôležité to, aby ste venovala pozornosť svojmu cyklu a zaznamenávala si každú odchýlku či anomáliu a ak niečo bude mimo váš normálny cyklus je potrebné a odporúčané zájsť za vaším gynekológom a nechať sa vyšetriť.

Aké následky na naše telo môže mať nezdravý cyklus?

         Niektoré problémy v menštruačnom cykle môžu viesť k ďalším zdravotným problémom a v určitých obdobiach cyklu sa môžu zhoršiť alebo naopak zlepšiť aj príznaky iných zdravotných problémov.
          Anémia, ktorá je spôsobená nedostatkom železa a silným krvácaním u žien vo fertilnom veku. Silným krvácaním sa vyčerpávajú zásoby železa vo vašom tele a môžete sa cítiť neustále unavená, slabá, sú prítomné závrate alebo dýchavičnosť. V takomto prípade je dôležité doplňovať železo vo forme doplnkov výživy, ale hlavne pomocou potravín ako sú mäso, strukoviny, špenát, pór, ovsené vločky, raž, maliny, čučoriedky, jahody a iné.
          Astma a jej príznaky môžu byť pred alebo počas niektorých fázach cyklu horšie. Mnohé štúdia potvrdili zhoršenie astmatických symptómov pred cyklom a to tým, že dokumentovali zníženie maximálnych výdychových prietokov. Presné príčiny zostávajú stále nejasné, ale môžu súvisieť so zmenami hladiny progesterónu alebo prostaglandínov. Ako vieme progesterón sa po ovulácií zvyšuje a v dňoch pred menštruáciou klesá a jeho relaxačný účinok na hladké svalstvo môže prispievať k zhoršeniu astmy.
          Reumatoidná artritída, ktorej príznaky sa často zlepšujú v luteálnej fáze a naopak sa preukázalo subjektívne zvýšenie rannej stuhnutosti a bolesti počas menštruácie a skorej folikulárnej fázy. Tak isto to má vplyv aj na silu úchopu tým, že sú kĺby oslabené a to na začiatku menštruácie.
          Diabetes je rizikový najmä pre ženy, ktoré majú celkový cyklus dlhší ako 40 dní alebo sa u nich preukázali PCOS. Najmä počas luteálnej fázy a PMS, boli zaznamenané zmeny glykémie, závažné inzulínové reakcie, diabetická ketoacidóza a hypoglykemické epizódy a najčastejšie sa inzulínová rezistencia a ketoacidóza opakovali najmä počas menštruácie.
          Osteoporóza vzniká väčšinou na podklade amenorei (vynechanie krvácania pri menštruácií). Bez estrogénu z vaječníkov stráca kosť svoju hmotu a kosti sa stávajú krehkými, slabými a ľahko sa lámu.
Do tejto skupiny by sme vedeli zaradiť ešte mnoho ďaľších ochorení, ktoré sa môžu zhoršiť vplyvom nepravidelnej či zhoršenej menštruácie, ale dané problémy sú ais najčastejšie,  s ktorými sa stretávame.
Týmito informáciami Vás necheme vyplašiť či znechutiť. Nie. Chceme vás len upozorniť na možné problémy a pripomenúť Vám ako veľmi je dôležité si sledovať vlastné zdravie a dodržiavať prevenciu a prehliadky u doktorov, aby ste tak predchádzali ochoreniam, ktoré je možno ovplyvniť a vyliečiť. Veď zdravie máme len jedno tak prečo sa k nemu nesprávať ako ku veľkému daru? Prečo ho nechrániť tak ako chránime to čo nám je najcennejšie? Nebojte sa a myslite aj na seba.

Čo si treba odniesť?

– pravidelná prehliadka u doktora vám môže zlepšiť kvalitu menštruačného cyklu
– poznať svoj normálne fungujúci cyklus je dôležité halvne pri vám nových odchýlkach či anomáliach
– netreba sa báť zájsť k odborníkovi a zdieľať mu svoj problém
– vaším hlavným zdrojom informácií by mal byť skúsený a dobrý odborník na danú problematiku
 

Tím TransformPro

„Transform“ znamená oveľa viac ako len fyzické a estetické zmeny, ale aj zlepšenie mentálneho zdravia, osobného rozvoja a edukácie. Našim cieľom je odborná pomoc a podpora na vašej ceste za zdravším, lepším a silnejším JA.

Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Vplyv pôstu na zdravie

Vplyv pôstu na zdravie

Určite každý z nás si prešiel už niekedy nejakým pôstom. Mnohé štúdia poukazujú na to, ako je pôst dobrý pre naše celkové zdravie.

Zoznámte sa, časť prvá. Kortizol, hormón stresu

Zoznámte sa, časť prvá. Kortizol, hormón stresu

Možno ste videli rozprávku V hlave, kde sú vyobrazené naše pocity ako je radosť, hnev smútok, strach, nechuť a iné a každý jeden pocit je znázornený ako postavička, ktorá ovláda reakcie človeka v rôznych situáciach.

Dôležitosť mobility

Dôležitosť mobility

Definuje sa ako schopnosť cieľavedome sa pohybovať počas dňa. Zahŕňa všetky zručnosti potrebné pre každodenný život ako fyzickú výdrž, silu, rovnováhu, koordináciu a rozsah pohybu.