Regenerácia
Už ste sa niekedy zamýšľali nad tým , koľko času trávite cvičením, tréningami a pohybom a koľko času si vyhradíte na oddych? Možno ste zodpovedný a vnímavý viac na potreby svojho tela, alebo ste neustále v pohybe, že vám oddych príde ako nereálna predstava a nezapadá to do vášho režimu. V tomto smere platí, že pomaly ďalej zájdeš. Pomaly, postupne, s oddychom a regeneráciou. Uponáhľanosť a neustála aktivita je pre zdravie človeka viac škodlivá ako prospešná.
Cieľom aktívnej regenerácie je vypnutie svalového tonusu, zlepšenie prekrvenia, urýchlenie odbúravania a náhrady poškodeného tkaniva a splodín metabolizmu. Ide o aktivitu, ktorá nie je fyzicky náročná a človek ju využíva pre udržiavanie prúdenia krvi a lymfy v tele. Patrí sem napríklad ľahká turistika, prechádzka, bicyklovanie a plávanie v ľahkom tempe, stretching, myofaciálna automasáž s použitím foam rollera, jóga, pilates, či iná forma aktivity v kľudnom tempe.
Pasívna regenerácia prebieha hlavne v spánku, nevyžaduje si žiadny pohyb a telo je v absolútnom pokoji. Odporúča sa hlavne po zraneniach či pri bolestaich. Patrí do nej hlavne spomínaný spánok, meditácia, hydratácia, ale i masáž.
Dané formy regenerácie je vhodné kombinovať, ale tak isto aj si vyberať jednu alternatívu a zameriavať sa tak na určitú časť tela, ktorá bola v predchádzajúcich dňoch viac namáhaná. Spoločným cieľom oboch foriem je obnovenie fyziologickej rovnováhy- homeostázy a zvýšenie výkonnosti v spojení s tréningovým stimulom, ktorý sa vo vedeckej komunite označuje ako superkompenzácia.
S dostatočnou regeneráciou prichádza aj zlepšovanie sa v športovaní, zvýšenie fyzickej sily a výkonu, či lepšie zvládanie väčšej záťaže. Ak telu nedoprajeme dostatok času na regeneráciu, zotavenie bude dlhšie trvať a môže sa stať, že sa zotavíme zle a nedosiahneme zvýšenie výkonnostnej kapacity, ale naopak náš výkon môže klesať, čo vedie k chronickému vyčerpaniu, vyhoreniu, zraneniu a pretrénovaniu. Preto pravidelné striedanie záťaže a regenerácie je vhodné aplikovať každý týždeň ako prevenciu a nie len vtedy, keď dôjde k fyzickému či psychickému vyhoreniu. Taktiež sa môže stať, že ak sú prestávky krátke alebo ak veľmi pravidelne dochádza k veľmi vysokej námahe, budete vyčerpaní už na začiatku tréningu a vaša tréningová kapacita bude postupne klesať.
Doba a úroveň regenerácie závisí od vašej kondície, zdravia, výkonu, ale aj od každodennej fyzickej a psychickej záťaže. Profesionálny športovci sú schopný vykonávať niekoľko tréningov denne a napriek tomu bývajú oddýchnutí, ale na rozdiel od ľudí, ktorí športujú či už rekreačne alebo viac krát do týždňa, potrebujú až 72 hodín, aby prekonali 1 alebo 2- hodinový tréning. Teda regenerácia po tréningu bude trvať dlhšie ak ste na ňu menje zvyknutý.
Všetky spomenuté regeneračné formy regenerácie sa dajú veľmi dobre aplikovať i pre psychickú pohodu. Tak ako priveľa športu môže oslabiť imunitný systém, zdraviu neprospieva ani zvýšená psychická záťaž a naše nervy potrebujú tak isto oddych a regeneráciu, aby mohli ľahko a efektívne spracovávať a prenášať informácie. Pretože ak ste neustále v napätí, synapsie sa zbláznia a vaše myšlienky sa môžu akoby zablokovať. Toto môže viesť k vyhoreniu či pretrénovanosti a človek rýchlo stráca motiváciu, ale ja disciplínu, ktorú tak dlho budoval. Vaše telo profituje z pokojnej a čistej mysle a k tomu môže dopomôcť prechádzka alebo dýchacie cvičenie. Teda je vhodné si nájsť formu oddychu i pre vašu myseľ a dávať jej prestávky, ktoré si zaslúži.
Bielkoviny: sú dôležité najmä pre svaly a po cvičení ich telo potrebuje hlavne na opravu zranení vo svalových vláknach a na podporu budovania svalov.
Sacharidy: najdôležitejší zdroj energie a sú intenzívne využívané počas cvičenia a telo si ich vyžaduje hlavne kvôli doplneniu energetických zásob.
Antioxidanty: počas cvičenia telo produkuje voľné radikály, ktoré môžu spôsobiť oxidačné poškodenie buniek, ktoré môžu vitamíny ako vitamín C a E, betakarotén znížiť a chrániť telo.
Hydratácia: pre regeneráciu počas a po tréningu, je kľúčovým faktorom dostatočné prijímanie tekutín. Tie sa počas výkonu strácajú z tela potením a dýchaním.
Horčík: minerál, ktorý je potrebný pre funkciu svalov a nervov a tak isto i pre energetický metabolizmus.
Čo si treba odniesť?
– prechádzka, bicyklovanie, ľahká turistika, stretching, foam roller, pilates či jóga, sú skvelé formy aktívnej regenerácie
– taktiež je vhodné myslieť na pasívne formy regenerácie ako sú meditácia, masáž, či spánok
– ak sa chcete zlepšovať vo výkone, zvýšiť fyzickú silu a vxtvárať si prevenciu proti zraneniam, nezabúdajte na pravidelnú regeneráciu
– pravidelným striedaním tréningu a regenerácie prispievate získavate silu a vaše telo tak lešpie bude znášať väčšiu fyzcikú či psychickú záťaž
– kvalitná a dostatočná výživa je taktiež dôležitá pre regeneráciu tela
ZDROJE:
https://blackroll.com/article/regeneration-sport-simply-belong-together
https://devagym.sk/aktivna-alebo-pasivna-regeneracia/
https://slovakfitness.sk/3452-aktivna-regeneracia-vs-pasivna-regeneracia.html
https://bethechange.swiss/en-eu/blogs/academy/regeneration-nach-dem-sport
https://simplifaster.com/articles/next-level-athlete-regeneration-flowdyn/
https://www.brain-effect.com/en/magazin/improve-regeneration
Tím TransformPro
„Transform“ znamená oveľa viac ako len fyzické a estetické zmeny, ale aj zlepšenie mentálneho zdravia, osobného rozvoja a edukácie. Našim cieľom je odborná pomoc a podpora na vašej ceste za zdravším, lepším a silnejším JA.
Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať
Vplyv pôstu na zdravie
Určite každý z nás si prešiel už niekedy nejakým pôstom. Mnohé štúdia poukazujú na to, ako je pôst dobrý pre naše celkové zdravie.
Zoznámte sa, časť prvá. Kortizol, hormón stresu
Možno ste videli rozprávku V hlave, kde sú vyobrazené naše pocity ako je radosť, hnev smútok, strach, nechuť a iné a každý jeden pocit je znázornený ako postavička, ktorá ovláda reakcie človeka v rôznych situáciach.
Dôležitosť mobility
Definuje sa ako schopnosť cieľavedome sa pohybovať počas dňa. Zahŕňa všetky zručnosti potrebné pre každodenný život ako fyzickú výdrž, silu, rovnováhu, koordináciu a rozsah pohybu.