jan 10, 2024 | Tréning

Silový tréning v mladšom veku

        Nie je tomu dávno čo sa hovorilo o tom, že silový tréning v mladom veku, môže zle ovplyvniť vývoj dieťaťa, rast tela, či celkové zdravie. Našťastie najnovšie štúdia, tieto mýty vyvracajú a tak môžeme podporovať a motivovať mladých ľudí k pravidelnému pohybu.
        Nedávne výskumy preukázali, že čím skoršie budú deti začlenené do silového tréningu v akejkoľvek forme, tým lepšie. Dieťa môže začať so silovým tréningom, keď je dostatočne zrelé na to, aby pochopilo techniku. Zároveň k tomu patrí aj disciplína či dodržiavanie pokynov od trénera, ktorý je pre dieťa dôležitý a vie ho viesť k správnej technike a tým sa vyhnúť zbytočným zraneniam. Samozrejme netreba zabúdať na to, že dieťa nie je malý dospelý a preto by mal byť každý tréning tvorený hravou formou v závislosti od veku, fyzickej aktivity a kapacity dieťaťa.
         Ak sa pozrieme na danú vec z anatomického hľadiska, je nutné aby dieťa dosiahlo nervovosvalovú zrelosť potrebnú na zabezpečenie správnej formy a na správne vykonávanie cvičenia kde je dôležité udržiavanie rovnováhy, kontroly a správneho držania tela. Tým, že každé dieťa je jedinečné a úroveň zrelosti je u každého jedinca iná, nie je možné vopred poskytnúť všeobecné odporúčania, kedy sú pripravení zdvíhať závažia, ale aj tak sa nájdu štúdia, ktoré popisujú začiatočný vek pre silový tréning medzi 6 a 7 rokmi, hoci rozmedzia od tohto intervalu sú bežné. Centrálny nervový systém je pred pubertálnym vekom poddajnejší a schopný rozvíjať základné motorické zručnosti a základné úrovne sily. V tomto prípade mu môže takáto aktivita poskytnúť celoživotnú výhodu v porovnaní s rovesníkmi.

Typológia postavy

        Najnovšie výskumy sa taktiež zaoberajú otázkou, či silové cvičenie nepoškodí rastové platničky v kostiach a či sa následkom toho nezastaví rast dieťaťa. V roku 2020 klinická správa z Americkej Pediatrickej Akadémie uviedla, že správne navrhnuté programy odporového tréningu nemajú žiadny negatívny vplyv na lineárny rast, zdravie rastových platničiek alebo kardiovaskulárny systém detí a dospievajúcich. Naopak silový tréning zvyšuje index sily a pevnosti kostí, znižuje riziko zlomenín a mieru zranení súvisiacich so športom, zvyšuje zdravé sebavedomie a súťaživosť či záujem o kondíciu.

        Samozrejme je nutné dávať pozor na prevenciu voči zraneniam, ktoré sa môžu naskytnúť. Avšak samotné silové cvičenie zranenie nespôsobí. Nesprávna technika, chybné vybavenie, cvičenie bez dozoru, zbytočne ťažké váhy či zle navrhnuté tréningové programy sú primárnym problémom pri zraneniach.

        Pravidelný silový tréning aj vzpieranie sú bezpečnejšie a menej pravdepodobné, že spôsobia zranenie ako väčšina športových aktivít u adolescentov školského veku. Preto ak má dieťa záujem o danú aktivitu je nevyhnuté pre bezpečnosť aby tak robilo pod náležitým dohľadom a ak sa dodržiavajú odporúčané pokyny a preventívne opatrenia, dieťa môže bezpečne zdvíhať ťažšie váhy.

        Kvalitne spracovaný tréning, by mal podľa odporúčaní obsahovať rozcvičenie, správne zvolenie cvikov, intenzitu, objem, kadenciu a samozrejme dostatočný oddych. Individuálnosť tréningov by sa mala odrážať od celkovej postavy dieťaťa, levelu jeho zručností a skúseností a pohybových zručností.
        Ako sme už spomínali na tejto ceste, je veľmi dôležitý dozor profesionálneho trénera, ktorý mu upravuje techniku, vedie ho správnym smerom a vníma dieťa ako celok. To znamená, nezabúdať na dostatočnú výživu, psychickú pohodu či podporu z jeho a rodičovskej strany.

Benefity silového cvičenia v mladšom veku

           Tvorba základov pre budúcnosť- dôležitú úlohu zohráva silový tréning v tom, aby si mladý športovci rozvíjali motorické zručnosti, rozumeli svalovej mechanike a stali sa koordinovanejšími, stabilnejšími a silnejšími, pretože v období dospievania prechádzajú množstvom zmien, a preto je nevyhnutné, aby ovládali základy pohybu už v mladšom veku.
           Zníženie rizika zranení- správna technika počas silového tréningu učí mladých športovcov o bezpečnosti a predchádzaní zraneniam a taktiež lepšie rozumejú svalovej mechanike a tréningu. Nie vždy je to ťažká váha, ktorá jedinca zraní, ale práve zlá technika cviku, ktorá vie viac ublížiť a následky môžu byť trvalé. Prevedenie cviku správnou technikou, či už ide o ľahkú alebo ťažkú váhu, je rozhodujúce pre vývoj športovca do budúcna. Ak sa ju naučí nesprávne aj s nízkou váhou, nemusí sa hneď zraniť, ale neskôr to môže ovplyvniť cvičenie s ťažšími váhami. Preto je nutné učiť mladých športovcov správnym prevedeniam cvikov a tak podporovať týmto cvičením odolnosť voči zraneniam spevnením svalov a sily šliach a zlepšením pružnosti kĺbov a podporiť silu stredu tela.
            Psychická pohoda- cvičenie pomáha aj psychickému vývinu dieťaťa. Rozvíja u neho sebaúctu, sebavedomie a niektoré štúdie preukázali, že pravidelným silovým tréningom sa zvyšuje i pozitívny obraz o sebe. Podľa náročnosti tréningového programu v rozumnej miere sa u športovca vyvíja sústredenie, pozornosť, disciplína a oddanosť. Zistia čo všetko ich telo dokáže a tým sa u nich buduje istota nielen v športe, ale vo všetkých smeroch života.
            Zlepšenie športového výkonu a navýšenie sily- silný športovec= lepší športovec. Väčšina mladých športovcov sú zainteresovaný na jeden tréningový program, napríklad futbal či hokej, pričom možno vidieť väčšie výhody s dobre nastaveným programom, ktorý má širší záber. Niektorý majú zle nastavený tréningový program a môže to vyústiť až do svalovej nerovnováhy a nesprávnej techniky tréningu. Silový tréning podporuje mobilitu, stabilitu, koordináciu, silu a efektivitu pohybu. V športovej oblasti to vedie k zlepšeniu rýchlosti, obratnosti a kondície.

Čo si treba odniesť?

– silové cvičenie je vhodné pre deti od 6-7 rokov
– mať trénera je nevyhnutnosť
– dôležitá je správnosť techniky
– silový tréning podporuje psychickú pohodu
– dieťa si vytváría zdravé návyky
– silový tréning má pozitívne benefity na zdravie, pevnosť a mobilitu
kĺbov a tak isto posilňuje svalstvo
– prevencia voči zraneniam

 

Tím TransformPro

„Transform“ znamená oveľa viac ako len fyzické a estetické zmeny, ale aj zlepšenie mentálneho zdravia, osobného rozvoja a edukácie. Našim cieľom je odborná pomoc a podpora na vašej ceste za zdravším, lepším a silnejším JA.

Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Vplyv pôstu na zdravie

Vplyv pôstu na zdravie

Určite každý z nás si prešiel už niekedy nejakým pôstom. Mnohé štúdia poukazujú na to, ako je pôst dobrý pre naše celkové zdravie.

Zoznámte sa, časť prvá. Kortizol, hormón stresu

Zoznámte sa, časť prvá. Kortizol, hormón stresu

Možno ste videli rozprávku V hlave, kde sú vyobrazené naše pocity ako je radosť, hnev smútok, strach, nechuť a iné a každý jeden pocit je znázornený ako postavička, ktorá ovláda reakcie človeka v rôznych situáciach.

Dôležitosť mobility

Dôležitosť mobility

Definuje sa ako schopnosť cieľavedome sa pohybovať počas dňa. Zahŕňa všetky zručnosti potrebné pre každodenný život ako fyzickú výdrž, silu, rovnováhu, koordináciu a rozsah pohybu.