mar 27, 2024 | Zdravý životný štýl

Celulitída a strie- prirodzená súčasť alebo vada?

           Vadia nám, chceme sa ich zbaviť, ukrývame ich a vedia nám spôsobiť aj psychické problémy, ale niekedy sa s nimi stotožníme a  prijmeme ich ako svoju súčasť. Hlavne si z nich netreba robiť ťažkú hlavu, pretože keď sa obzriete okolo seba každý ich má a nie je to chybička krásy, krásny sme taký aký sme. A tak tento článok vás nemá vystrašiť, ale má vás len oboznámiť o danej téme a možno vám pomôcť redukovať rozširovanie dvoch nepríjemných súčastí.

Celulitída

           Postihuje prevažne ženy v 90%, najmä po puberte a len v 10% sa môže objaviť aj u mužov. Presná príčina vzniku stále nie je známa, ale zo zdravotného hľadiska opisujeme celulitídu ako zmeny podkožného, teda tukového väziva, ktoré vytvárajú nerovný povrch pokožky a prejavujú sa jamkami a menšími priehlbinkami na povrchu kože. Je výsledkom interakcie medzi spojivovým tkanivom v dermatologickej vrstve, ktorá leží pod povrchom kože a vrstve tuku, ktorá je tesne pod ňou. U žien majú tukové bunky a spojivové tkanivá v tejto vrstve usporiadané vertikálne a ak tukové bunky vyčnievajú do vrstva kože, môže vzniknúť celulitída. U mužov má naopak tkanivo krížovú štruktúru a to môže spôsobovať to, že ich postihuje menej často ako ženy.
           Pri jej rozvoji zohrávajú dôležitú úlohu aj hormóny ako estrogén, inzulín, noradrenalín, hormóny štítnej žľazy a prolaktín. Samozrejme jej vývoj môžu ovplyvniť aj genetické faktory, ktoré súvisia s rýchlosťou metabolizmu, distribúciou tuku pod kožou, etnickým pôvodom a funkciou krvného obehu.
           Celulitída nevzniká „toxínmi“ ako si niektorý ľudia myslia, ale zdravý životný štýl vám môže dopomôcť znížiť riziko. Do jedálnička nezabúdajte pridávať dostatočné množstvo vlákniny a komplexné sacharidy a taktiež používajte menej soli. Často sa prejavuje aj u fajčiarov, u ľudí, ktorý majú minimum pohybu alebo necvičia a aj u tých, ktorý majú sedavé zamestnanie, alebo stoja na jednom mieste dlhší čas. Nosením spodnej bielizne, ktorá má tesnú gumu cez zadok môžete spôsobiť obmedzenie prietoku krvi, čo prispieva k vzniku celulitídy. Zväčša je u ľudí, ktorý majú nadbytočný tuk, ale vyskytuje sa aj u štíhlejších a fit ľudí a pravdepodobnejšie je, že sa objaví až po 25 rokoch, ale to nie je pravidlo, pretože sa objavuje aj u mladších ľudí.
            Liečba alebo redukovanie celulitídy sa dá rôznymi spôsobmi. Redukovanie môže byť pomocou jednoduchých krokov a to schudnutím prebytočného tuku, pohybom a silovým cvičením, vyváženou a zdravou stravou, dostatočným príjmom tekutín hlavne čistej vody, zbavením sa fajčenia a nezdravých návykov a aj kvalitnými doplnkami kolagénu. Existuje redukovanie celulitídy aj pomocou zdravotných zákrokov, ktoré však vždy treba prekonzultovať s lekárom. Do tejto skupiny sa zaraďuje vykonávanie ručnej lymfatickej masáže a vákuovou mechanickej masáže s lymfatickou drenážou, chirurgické a laserové odstránenie, terapia akustickými vlnami, rádio frekvencia.
            Celulitídy sa úplne nezbavíte, avšak nezúfajte nie je to pre vaše celkové zdravie škodlivé a nebojte sa máme ju každý a je úplne prirodzená, ale môžete znížiť jej výskyt a to kombináciou cvičenie, zdravej stravy, masážami a aj inými spôsobmi, ktoré však vždy prekonzultujte s lekárom.

Typológia postavy

Strie

           Sú typ jaziev, ktoré vznikajú, keď sa pokožka rýchlo natiahne alebo stiahne a táto náhla zmena spôsobí to, že kolagén a elastín, ktoré sú podporou pre pokožku, prasknú. Väčšinou za ich vznikom stojí tehotenstvo, rýchla strata alebo prírastok hmotnosti, rýchli rast svalov pri silovom tréningu, rýchly rast tela hlavne v puberte, ale i užívanie kortikosteroidov. Ak sa objavia prvý krát zväčša bývajú červené, fialové, ružové, červenohnedé alebo tmavohnedé, v závislosti od farby pokožky a po čase ich farba vybledne. Ich závažnosť je ovplyvnená niekoľkými faktormi, vrátane genetiky a stupňa tlaku na kožu a aj hladina hormónu kortizolu, ktorý sa produkuje v nadobličkách a oslabuje elastické vlákna v pokožke.
           Najčastejšie sa objavujú na bruchu, prsníkoch, rukách, stehnách a zadku. Keď sa ich dotknete, môžete pociťovať jemnú priehlbinu a občas človek pociťuje v mieste vzniku svrbenie alebo bolesť. Nie sú škodlivé pre zdravie, ale vedia ovplyvniť pohľad na naše telo a tak ako celulitída, je to normálna súčasť nášho tela. Samozrejme ak sú boľavé alebo ani po čase nevyblednú je vhodné aby ste navštívili lekára.
           Spomínali sme, že po čase vyblednú, no nemusia zmiznúť úplne, pretože majú podobný charakter ako obyčajné jazvy. V obchodoch nájdete mnohé krémy, ktoré sľubujú, že zabraňujú vzniku, redukujú alebo úplne vedia odstrániť strie, ale ohľadom tohto tvrdenia existuje len veľmi málo dôkazov, že fungujú, ale aj tak existujú mnohé spôsoby liečby, ktoré dopomáhajú tomu, aby strie vyzerali lepšie, no úplne vymiznutie aj tak nezaručia. Môže sa jednať o retinoidné krémy alebo kyselina hyalurónová, ktoré pomáhajú ak máte nové strie, ale ak ste tehotná tak sa neodporúča ich použitie, kvôli bábätku a v takejto situácií sa radšej obráťte na svojho gynekológa aby vám poradil, aké prípravky sú pre vás vhodné. Ďalej sa používa ošetrenie svetlom alebo laserom, chemický peeling, mikrodermabrázia, pri ktorej sa odstráni tenká vrstva kože a takéto procedúry vykonáva dermatológ. Takéto ošetrenia je tak isto vhodné konzultovať s lekárom.

Čo si treba odniesť?

– každý človek, či už športovec aleb nešportovec má celulitídu
– celulitídy sa nezbavíme, ale za pomoci zdravotných výkonov, kozmetických prípravkov a zdravého životného štýlu ju vieme redukovať
– strie sú takisto súčasťou nášho života a tiež úplne nevymiznú
– po čase strie vyblednú a vieme si dopôcť aby vyzerali lešpie
– rôzne kozmetické prípravky a zákroky od dermatóloga vedia vylepšiť strie
– ak bolia alebo sú zapálené, odporúča sa vyhľadať lekársku pomoc

Tím TransformPro

„Transform“ znamená oveľa viac ako len fyzické a estetické zmeny, ale aj zlepšenie mentálneho zdravia, osobného rozvoja a edukácie. Našim cieľom je odborná pomoc a podpora na vašej ceste za zdravším, lepším a silnejším JA.

Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Vplyv pôstu na zdravie

Vplyv pôstu na zdravie

Určite každý z nás si prešiel už niekedy nejakým pôstom. Mnohé štúdia poukazujú na to, ako je pôst dobrý pre naše celkové zdravie.

Zoznámte sa, časť prvá. Kortizol, hormón stresu

Zoznámte sa, časť prvá. Kortizol, hormón stresu

Možno ste videli rozprávku V hlave, kde sú vyobrazené naše pocity ako je radosť, hnev smútok, strach, nechuť a iné a každý jeden pocit je znázornený ako postavička, ktorá ovláda reakcie človeka v rôznych situáciach.

Dôležitosť mobility

Dôležitosť mobility

Definuje sa ako schopnosť cieľavedome sa pohybovať počas dňa. Zahŕňa všetky zručnosti potrebné pre každodenný život ako fyzickú výdrž, silu, rovnováhu, koordináciu a rozsah pohybu.